SEKTÖREL › Elektrikli Fiat Ducato 2020’de yollara çıkacak

Elektrikli Fiat Ducato 2020’de yollara çıkacak

17 Temmuz 2019 / 09:09 Yenilenen Fiat Ducato'nun elektrikli versiyonu önümüzdeki yıl yollarla buluşacak...

Elektrikli Fiat Ducato 2020’de yollara çıkacak

Bir çok farklı ülkede segmentinin satış lideri olan Fiat Ducato, yenilendi. Önümüzdeki yıl yollara çıkacak olan elektrikli versiyon ile birlikte Fiat Professionel Ailesi’nin ilk seri üretim elektrikli üyesi de Ducato olacak. Ducato’nun 2020 yılı model ailesi Euro 6D emisyonuna sahip çevreci motor seçenekleriyle de öne çıkıyor. Yenilenen Ducato’da, akıllı alternatör, elektrik kontrollü yakıt pompası ve eko modu gibi özellikleri bünyesinde barındıran Eko Paketi ile yakıt verimliliğine odaklanıldı. Türkiye’de satışına 2019 yılının son çeyreğinden itibaren başlanması planlanan Ducato ayrıca, ilk kez 9 ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle tercih edilebilecek.

Ducato’nun elektrikli versiyonu, FCA Grubu’nun sahip olduğu teknolojik bilgi birikimini ortaya koyuyor. Elektrikli Ducato, geleneksel motorlu versiyonlar ile aynı yük taşıma kapasitesine sahip olmasıyla da öne çıkıyor. Performansından ödün vermeden, tüm kullanıcılarına yüzde 100 Ducato performansı sunacak olan Elektrikli versiyon; 1.950 kilogramlık yük taşıma kapasitesiyle de fark yaratacak. Ducato Electric, “daha fazla teknoloji, daha fazla verimlilik, daha fazla katma değer” felsefesine uygun olarak yenilikçi, çevre dostu ve yüksek performans özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Ducato’nun yeni motor seçeneğini 2.3 litre hacimli ve 120 bg güç üreten Multijet 2 oluştururken, bu motor 320 Nm maksimum tork üreterek, yerini aldığı 2,0 litre hacimli motora kıyasla güç ve tork değerini yüzde 10 arttırıyor. Bununla beraber Ducato’da yine 2.3 litre hacimli 140 bg güç ve 350 Nm tork üreten versiyon da tercih edilebiliyor. 140 beygirlik motor seçeneği, manuel şanzımanın yanı sıra 9-ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle de satışa sunuluyor. Aynı motorun güçlü versiyonu ise 9-ileri otomatik şanzımanla geliyor ve 160 bg güç ile 400 Nm tork üretiyor. Ürün gamının tepe noktasını ise 2.3 Multijet motorun 180 bg güç ve 400 Nm tork üreten versiyonu oluşturuyor. Bu motor manuel şanzımanla kombine edilirken, aynı motor yeni 9-vitesli otomatik şanzımanla 450 Nm tork üretiyor ve yerini aldığı motorla kıyaslandığında yüzde 12 artışla sınıfının en yüksek tork değerine imza atıyor. 

Yeni Ducato için özel olarak geliştirilen otomatik şanzıman sayesinde kullanıcılar, aracın performans ve tüketim seviyesini kullanım şartlarına göre uyarlayabiliyor. Sürücüler böylece ‘Normal’, ‘Eko’ ve ‘Performans’ olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini seçebiliyor. 

Yeni Fiat Ducato standart olarak bünyesinde barındırdığı akıllı teknolojilerle çevreyi korumaya katkı sağlayan “Eko Paketi” ile yollara çıkıyor. Eko Paketi ile birlikte Start & Stop sistemi, akıllı alternatör, elektronik kontrollü yakıt pompası ve sürücüye yakıt tasarrufu yapma noktasında destekleyen Eko düğmesi gibi donanımlar devreye giriyor. 

BUGÜNE KADAR ÜRETİLEN EN İYİ DUCATO

Yeni Fiat Ducato; teknoloji, güvenlik, ADAS, bağlanabilirlik ve motor seçenekleri de dahil olmak üzere her yönden bugüne kadar üretilen en iyi Ducato olarak dikkatleri çekiyor. Yeni ürün gamında sunulan gelişmiş sürüş destek sistemleri sürüş güvenliği ve sürüş konforunu en üst seviyeye taşıyor. Ducato’da Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSA), Arka Çapraz Yol Tespit Sistemi (RCP), Tam Fren Kontrolü (FBC), Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi (LDWS), Lastik Basıncı Uyarı Sistemi (TPMS) gibi birçok önemli güvenli ve teknolojik yardımcı bulunuyor. Ducato’nun yeni bilgi-eğlence sistemlerinde ise, Mopar imzasını taşıyan 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran, USB girişi ve DAB radyo özellikleri dikkatleri çekiyor. Ayrıca Ducato’da, araç boyut ve donanımlarını sisteme ekleyerek yeterince geniş veya yüksek olmayan sokakları belirleme imkânı da sunuluyor. 

ÇOK OKUNANLAR