SEKTÖREL › EQA ve EQS'in Türkiye fiyatları belli oldu

EQA ve EQS'in Türkiye fiyatları belli oldu

13 Eylül 2021 / 19:01 Mercedes-Benz, en yeni modellerini Autoshow 2021 Mobility kapsamında dijital olarak sergiliyor

EQA ve EQS'in Türkiye fiyatları belli oldu

Mercedes-Benz Autoshow 2021 Mobility fuarında, yeni elektrikli amiral gemisi EQS ve tamamen Yeni C-Serisi başta olmak üzere 10 farklı modelini tanıtıyor. EQS ve yeni C-Serisi haricinde; tamamen elektrikli EQA, EQC, yenilenen Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé, yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, makyajlı CLS, GLB, G-Serisi ve konsept otomobil Vision AVTR da Autoshow 2021 Mobility fuarı kapsamında online olarak incelenebiliyor.

Mercedes-EQ ailesinin elektrikli kompakt SUV modeli EQA, Türkiye’de ilk kez Autoshow ile birlikte meraklılarıyla buluşuyor. 928 bin 500 TL'lik fiyat etiketi taşıyan EQA, 432 km'ye kadar menzil sunuyor ve DC şarj istasyonlarında sadece 30 dakikada yüzde 80 doluluk oranına ulaşabiliyor. EQA 350 4MATIC'in ön ve arka aksta yer alan iki elektrikli motorun ürettiği toplam 292 bg güç ile 0-100 km/s hızlanmasını yaklaşık 6 saniyede tamamladığı açıklanıyor.

d9ad406f66ae8f41d2aea214afaf7913_1.jpg

Mercedes-EQ markası, tamamen elektrikli ilk lüks sedan modeli EQS ise Türkiye pazarına  2 milyon 758 bin TL'lik fiyat etiketiyle giriş yapıyor. Mercedes-EQ markasının lüks ve üst sınıf elektrikli araçlara yönelik modüler mimariye dayanan ilk modeli olan EQS'in 580 4MATIC versiyonu 523 bg ile 0’dan 100 km/s hıza 4.3 saniyede çıkabiliyor ve aynı zamanda 672 km’ye kadar menzil sunuyor. EQS’te, DC şarj istasyonlarında 300 kilometreye kadar menzil için sadece 15 dakikalık bir şarj yeterli oluyor.

Sadece 0,20 Cd'lik sürtünme katsayısı ile EQS, dünyanın en aerodinamik seri üretim otomobili unvanını elde ediyor. Söz konusu değer, özellikle sürüş menziline olumlu yansıyor. EQS'in aynı zamanda düşük rüzgar sürtünmesi ile en sessiz araçlardan biri olarak öne çıktığı açıklanıyor.

Hem sürücüye hem de yolculara odaklanan EQS ile devrim niteliğindeki yeni ekran teknolojisi MBUX Hyperscreen’in de lansmanı gerçekleştiriliyor. MBUX Hyperscreen ile iç tasarımda, sürücüden ön yolcu alanına uzanan toplamda üç adet ekran birleşerek tek bir ekran formuna kavuşuyor. Sadece sürücü değil ön yolcuya ait ekran da geniş, kişiselleştirme ve kontrol imkânları sunuyor. EQS, önde ve arkada otomatik açılıp kapanabilen kapılar gibi yeni teknolojileriyle standartları belirliyor. Aynı zamanda MBUX’i kullanarak da arka kapıların açılabilmesiyle sürücü konforu da başka bir boyuta taşınıyor.

d9ad406f66ae8f41d2aea214afaf7913_0.jpg

Mercedes-Benz markasının standındaki bir diğer yıldız ise yeni C-Serisi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da çok önemli bir yere sahip olan C-Serisi'nin yeni nesli de ilk kez Autoshow 2021’de Türk tüketicisiyle buluşuyor. Mercedes-Benz’in yeni tasarım anlayışına göre şekillendirilen Yeni C-Serisi’nde, 204 bg gücünde hafif hibrit teknolojili benzinli bir motor kullanılıyor. 

Yeni C-Serisi, S-Serisi’nden aldığı özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Arka aks yönlendirmesi ve orta konsolda konumlanan yeni nesil MBUX ekranıyla sınıfının standartlarını aşıyor.

d9ad406f66ae8f41d2aea214afaf7913_3.jpg

Autoshow 2021 Mobility ile birlikte satışa sunulan makyajlı Mercedes-Benz CLS, güncellenen tasarımı ve yeni sunulmaya başlanan donanımlarıyla 4 kapılı coupé akımının öncüsü olmayı sürdürüyor. Yenilenen versiyonuyla çok daha keskin ve dinamik bir tasarıma kavuşan CLS’de, artan kişiselleştirme özellikleri ve birçok üst düzey donanım sunuluyor. 

d9ad406f66ae8f41d2aea214afaf7913_2.jpg

Mercedes-Benz'in dijital standındaki bir diğer otomobil olan GT 4-Kapı Coupé, bir önceki nesline göre daha fazla sürüş konforu, daha geniş donanım yelpazesi ve daha fazla kişiselleştirilebilen özellik sunarken, Mercedes-Maybach S-Serisi ise “Sofistike Lüks” tanımında yeni bir boyutun kapılarını açıyor. Mercedes-Maybach S-Serisi, olağanüstü kalite, sofistike bir işçilik ve en son teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. 

d9ad406f66ae8f41d2aea214afaf7913_4.jpg

Las Vegas’ta düzenlenen 2020 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2020) sergilendiği gibi dünyanın her yerinde yankı uyandıran VISION AVTR Autoshow 2021’de de sergileniyor. Konsept aracın adındaki AVTR, “Advanced Vehicle Transformation” (Gelişmiş Araç Dönüşümü) anlamına gelirken, aynı zamanda James Cameron’un Avatar filminden esinlenilmesiyle, kısaltmaya uygun bir karaktere bürünüyor. Avatar 2 film ekibiyle beraber geliştirilen VISION AVTR, çok sayıdaki teknolojik yeniliğiyle otomotiv sektörünün geleceğine ışık tutuyor. Alışılmış “İnsan-Makine” arayüzüne, doğanın da eklendiği VISION AVTR’da tamamen geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor. Tamamen elektrikli altyapıdaki aracın en önemli yeniliklerinden biri de devrim niteliğindeki geri dönüşümlü organik pil teknolojisi.

3dd7b03e400830b75dbfe19b89a6ed4c_0.jpg

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan; “Geçmişten günümüze, birçok yeniliği, otomotiv dünyasına sunan ve lüks segmente birçok alanda öncülük eden markamız, her geçen gün yepyeni teknolojiler üzerinden sürdürülebilir ve çevreye duyarlı çözümler sunmaya devam ediyor. Yaptığımız global açıklamamızda, gelecek planlarımızın yalnızca elektrikli modeller üzerine şekilleneceğini belirttik. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde, koşulların izin verdiği tüm pazarlarda tamamen elektrikliye geçmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. ‘Elektriğin öncüsü’ olmayı hedeflediğimiz bu yolda, yarı-elektrikli araçlardan tamamen elektrikli otomobillere geçiş yaparak, emisyonsuz ve yazılım odaklı bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Mercedes-Benz olarak bizim bu dönüşümdeki temel görevimiz ise, elektrikli otomobil alanında etkileyici ürünler sunarak müşterilerimizi bu geçişe ikna etmek oluyor. İşte tam bu noktada, her yaştan her kitleye hitap etme geleneğimizi sürdürerek, Mercedes-EQ markamız altında farklı ihtiyaçlar için farklı çözümler sunmaya devam ediyoruz.” dedi.

Şükrü Bekdikhan sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın son ayında lansmanını planladığımız, yeni bir dönemin başlangıcını temsil eden EQS ve kompakt segmentteki tamamen elektrikli ilk aracımız EQA modelleri, bu fuarda ilk kez detaylı olarak incelenebiliyor. Kasım ayında Türkiye lansmanını yapacağımız, segmentinin yıldızı Yeni C-Serisi’nin detaylarına hakim olurken ayrıca geleceğin mobilite vizyonunu gözler önüne serdiğimiz Vision AVTR ile de gelecek ile ilgili planlarımıza yakından tanıklık edilebiliyor.”

ÇOK OKUNANLAR