SEKTÖREL › Fernando Alonso yeni NSX ile piste çıktı

Fernando Alonso yeni NSX ile piste çıktı

09 Temmuz 2016 / 17:32 McLaren-Honda pilotu Fernando Alonso yeni Honda NSX'in direksiyonuna geçti...

Fernando Alonso yeni NSX ile piste çıktı

Yepyeni Honda NSX, McLaren-Honda Formula 1 takımının yıldızı Fernando Alonso tarafından Portekiz’deki Estoril Pisti’nde test edildi. 3.5 litrelik çift turbo V6 motorla kombine edilen üç elektromotorlu hibrid sisteme sahip NSX’i kullanan dünya şampiyonu pilot Alonso'nun yeni NSX hakkında yorumları ise şu şekilde: “Sürüş hissi ve performans açısından kıyaslayacak olursam en çok fren performansından etkilendim. Bence NSX’in verdiği sürüş hissi, bizim Formula 1’de hissettiğimizden çok da farklı değil. Formula 1 aracıyla kıyasladığımda biraz daha yumuşak ve biraz daha keyifli bir sürüş hissi veriyor. Diğer taraftan yarış atmosferinin vermiş olduğu sertlik de var tabi. Sanat eserinin zarafeti ile teknik çizimin kesinliğine benzetilebilir.”

Formula 1 efsanesi Ayrton Senna ile olan bağ göz önüne alındığında Estoril pisti Honda için son derece duygusal bir mekan. Ayrton Senna ilk Grand Prix zaferini 1985 yılında bu pistte kazanmıştı. Honda, şampiyon pilotu birkaç sene sonra, 1980’lerin sonlarında, yeni Honda NSX’in geliştirilmesi sürecine dahil etmişti. Pist aynı zaman ister dört tekerlekli olsun isterse de iki tekerlekli, diğer Honda yarış pilotları için de zaferlerle dolu anıları barındırıyor.

Honda’nın yeni hibrid spor otomobili gücünü uzunlamasına konumlandırılan çift turbo ile beslenen V6 motordan alıyor. Bu güç, dokuz oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman tarafından tekerleklere iletiliyor. Ayrıca motor ile şanzıman arasına hızlanma, fren ve vites değişimlerinde performansı arttıran bir elektromotor entegre edilmiş. Bunlara ilave olarak ön aksta birbirinden bağımsız çalışan ve anlık olarak yüksek tork üreten iki adet yüksek performanslı elektromotor bulunuyor. Sistem toplam 581 bg güç üretiyor.

ÇOK OKUNANLAR