YENİ MODELLER › Ferrari, One-Off serisinin en yeni üyesini tanıttı

Ferrari, One-Off serisinin en yeni üyesini tanıttı

19 Kasım 2023 / 21:39 Müşteriye özel ve tek seferlik üretilen en yeni Ferrari, F8 Spider temel alınarak tasarlanan SP-8 oldu

Ferrari, One-Off serisinin en yeni üyesini tanıttı

Ferrari bir defaya mahsus olarak üretilen benzersiz özel yapım otomobillerinin yer aldığı One-Off serisinin en yeni yeni üyesi SP-8’i tanıttı. Ferrari’nin Özel Projeler programı kapsamında üretilen ve Flavio Manzoni’nin liderlik ettiği Ferrari Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan otomobil; tasarım, şasi ve motorunu F8 Spider’dan miras alan, orta-arkadan motorlu bir V8 olarak öne çıkıyor. SP-8'in adı, tarihteki en beğenilen güç ünitelerinden biri olan ve dört kez üst üste prestijli Yılın Motoru (IEOTY) ödülünü kazanan 3.9 litre çift turbolu V8 motoruna ithafen verildi. Müşterisi Tayvanlı olan otomobilin ismindeki 8 rakamı, Çin kültüründe şans getirdiğine inanıldığı, geleneksel olarak başarı ve iyi talih anlamına geldiği için de ayrı bir anlam kazandı.

da7a3f6bc5ba62b5217a8ea73b8d2875_0.jpg

SP-8’in en benzersiz özelliklerinden biri tavansız olması. Bu özellik otomobili her yönüyle safkan bir roadster yapıyor; aynı zamanda sportif karakterinin, ilk bakışta heyecan veren görselliğinin ve açık havada sürüş deneyiminin altını çiziyor. Otomobilin aerodinamisi, çıkış noktası olan F8 Spider’ın akustik konforunun ve rüzgar hissinin bu özel araçta da yer almasını garanti edecek şekilde, CFD simülasyonları, rüzgar tüneli testleri ve pist testleriyle kapsamlı bir şekilde geliştirildi. Otomobilin ana stil teması, elementlerin birbiriyle kesişimi ve birbirinin içine geçmesine odaklanıyor. Bu doğrultuda, boyanmamış karbon fiber ön kısım kuyruk kısmına doğru uzanıyor. Böylece hem renk hem de malzeme yönünden güçlü bir kontrast oluşturan, iki tonlu bir etki yaratıyor. Açılabilir sert tavanın ortadan kaldırılması, tasarımcıların tüm kuyruk bölümünü yenilikçi bir şekilde şekillendirmesine imkan sağlarken, sıkı bir kemer çizgisiyle tam bir hacim kazandırıyor. Otomobilin gövdesi, ara soğutucular ve motor için ayrı kanallara sahip yan hava girişlerini içeren, mat siyah renkli, işlevsel bir merkezi alanla ayrıştırılmış durumda. Bu alanın üst kısmında motor bölümü için bir havalandırma kanalı ve Ferrarilere özgü yan şeritlere gönderme yapan tasarım öğeleri yer alıyor. 

da7a3f6bc5ba62b5217a8ea73b8d2875_1.jpg

F8 Spider’dan referans alınarak SP-8’e aktarılan diğer özellikler arasında; özel maskeleri ve lensleri bulunan ön farlar, Ferrari Roma’nınkilerden türetilen özel lensli stoplar, ön cam, Ferrari 296 GTB’dekiyle aynı işleme tabi tutulan egzoz boruları, özel bir renkte (mat Grigio NART) tasarlanmış jantlar yer alıyor. Beş kollu jantlar yalnızca bu otomobile özel olarak üretilirken, Ferrari Sports prototiplerinde ve efsanevi F40’ta kullanılan klasik jantlara modern bir yaklaşım getiriyor. Jantların üzerindeki akıllıca tasarlanmış boşluklar hem jantları hafifletiyor hem de jantlara agresif ve güçlü bir hava katıyor.

da7a3f6bc5ba62b5217a8ea73b8d2875_2.jpg

Otomobilin iç kısmında, SF90 Stradale’nin ilk çıkışından bu yana Ferrari serisinde yer almakta olan ve F1 şanzıman komutlarını barındıran orta konsolda önemli bir modifikasyon yapıldı. Özel uygulama için ikonik vites kanalı modifiye edildi. İç kaplama, degrade efektli kumaşla birleştirilen ve lazerle kazınan Lacivert Alcantara detaylara sahip koltuklar ve ışıkta renk değiştiren özel dimi kumaştan halılarla tamamlandı. SP-8 için özel olarak geliştirilen mat Argento Micalizzato rengi, otomobilin yine özel bir rengi ve kaplaması (parlak Mavi Kumtaşı) olan karbon fiber bölümüyle kusursuz bir uyum yakalıyor. İki kaporta bölümünü birbirine bağlamak için kullanılan Blu Scuro Stellato rengi de bu otomobile özel olarak geliştirildi.

SP-8, 2024 yılının mart ayına kadar Maranello'daki Ferrari Müzesi'nde sergilenecek.

ÇOK OKUNANLAR