MOTORSPORLARI › Formula 1 etkinliği ekonomiye 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak

Formula 1 etkinliği ekonomiye 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak

04 Ekim 2021 / 12:44 08-09-10 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park’ın ev sahipliği yapacağı etkinlikte son düzlüğe girildi

Formula 1 etkinliği ekonomiye 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak

Geçtiğimiz sene Intercity tarafından 9 yıllık aradan sonra büyük çabalarla tekrar Türkiye’ye getirilen ve yılın en başarılı yarışı seçilen Turkish Grand Prix 2020 etkinliğinin ardından, Formula 1 organizasyonu bu sene tekrar Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek. T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, Intercity’nin tekrar Türkiye’ye getirdiği Formula 1 Rolex Turkish Grand Prix 2021’in tüm Türkiye’de ve dünyada büyük heyecan ve ilgi yarattığını söyleyen Vural Ak; “Ülkemize bu kadar önemli bir organizasyonu yeniden kazandırdığımız için çok mutluyuz. Geçen sene böylesine büyük ve güzel bir organizasyona tüm ülke olarak en güzel şekilde ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık. Bu sene de devletimize yük olmadan, ülkemize bu kadar önemli bir organizasyonu kazandırdığımız için çok mutluyuz. Intercity İstanbul Park hem izleyicilere hem de pilotlara hız, tutku ve adrenalin dolu bir deneyim yaşatacak. Bu büyük organizasyonda 100 bin kişiyi pistimizde ağırlayacağız. Misafirlerimiz 3 gün boyunca hem Formula 1 heyecanını hem de katılımcılar için hazırladığımız diğer sürprizleri deneyimleyecekler.” dedi.

Intercity İstanbul Park’ın Formula 1 için 100 bin kişiyi ağırlayacağını söyleyen Vural Ak, “100 bin kişiyi en üst seviye tedbirleri uygulayarak ağırlayacağız. Yarışa özellikle İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasıyla birlikte yurt dışından çok büyük bir ilgi var. Ülkemizin tanıtımı ve prestiji için paha biçilmez bir fırsat olan bu etkinlikle beraber aynı zamanda ülkemize 100 Milyon dolardan fazla ekonomik  katkı sağlamayı da bekliyoruz. T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde ve yönetiminde yürüttüğümüz bu dev organizasyonu, ilgili kamu kurumlarımızın da desteğiyle çok başarılı bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum.” 

Organizasyon için bilet satın alanlara çok özel sürprizler hazırladıklarını da söyleyen Vural Ak, “Formula 1 hafta sonunda diğer bir sürpriz olarak ülkemizin en büyük otomobil sporları etkinliklerinden olan Intercity Cup yarışlarını da aynı hafta sonuna ekledik. Bu kapsamda F1 yarışının yanında, 60 Türk sporcumuzun yarıştığı Intercity Cup yarışları, F1 Fan Zone etkinlikleri, çeşitli şov ve gösteriler, çocuk etkinlikleri ve konserler yer alıyor olacak” diye konuştu.

Intercity İstanbul Park’ın Teknik Özellikleri 
Pist Uzunluğu: 5.338 m
Pist Genişliği: 14 �" 21.5 m
Çevre Yolu Uzunluğu: 5.482 m
İç Yolların Toplam Uzunluğu: 5.482 m
En Keskin Virajın Yarıçapı: 15 m
Pistteki En Uzun Düzlük Uzunluğu: 720 m
Start-Finish Düzlüğü Uzunluğu: 655.5 m
Pistteki Toplam Sağ Viraj Sayısı: 6 adet
Pistteki Toplam Sol Viraj Sayısı: 8 adet
Pistteki Toplam Viraj Sayısı: 14 adet
Pistteki Toplam Düzlük Sayısı: 4 adet
Pistteki En Yüksek Boyuna Eğim: %8.145
Alt Geçit Sayısı: 4 adet
Üst Geçit Sayısı: 3 adet

ÇOK OKUNANLAR