SEKTÖREL › Hyundai ödüle doymuyor!

Hyundai ödüle doymuyor!

06 Ağustos 2011 / 21:08 Hyundai ödül üzerine ödül alıyor. Marka şimdi de Equus, Sonata, ix20 ve i10 modelleriyle ödüle layık görüldü

Hyundai ödüle doymuyor!
Hyundai’nin premium segmentteki amiral gemisi Equus, Amerika’da J.D. Power tarafından segmentinin en iyisi seçilirken Sonata da Strategic Vision tarafından “Toplam Kalite Endeksi” araştırmasında segmentinin lideri oldu. İngiliz Auto Express ise Hyundai’nin Avrupa’ya özel i-Serisi modellerinden ix20’yi MPV-B segmentinin, i10’u ise küçük sınıfın en iyisi seçti.

J.D. Power’ın son 16 yıldır gerçekleştirdiği APEAL (Automotive Performance, Execution And Layout – Otomotivde Performans, Uygulama ve Teknik)  araştırmasında, araçlar toplam 1000 puan üzerinden performans, donanım ve tasarım gibi konularda değerlendiriliyor. Lüks premium sedan segmentinin bu yıl lideri toplam 900 puan alarak rakiplerini geride bırakan Equus oldu. Aynı değerlendirmede kompakt sedan segmentinde yer alan Elantra ise 816 puan alarak, iki puan farkla ikinci oldu.

Hyundai’nin orta sınıftaki sedanı Sonata ise Amerika’da faaliyet gösteren global derecelendirme kuruluşu Strategic Vision’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği TQI (Total Quality Index – Toplam Kalite Endeksi) araştırmasının bu yılki sonuçlarına göre birinci seçildi. Bu araştırmada otomobilin kalitesi ile birlikte yeni kullanıcılar üzerindeki duygusal etkisi de değerlendiriliyor.

Bağımsız bir kuruluş olan Strategic Vision’ın Başkanı Alexander Edwards, Hyundai’nin başarısı ile ilgili yaptığı konuşmada “Araştırmalarımız sonucunda aracı kullananların duygusal bir bağ kurduğunu gördük. Sonata, üstün yenilikleri ve beklentileri fazlasıyla karşılayan özelliklerinin yanı sıra yüksek kalitesiyle de değerlendirmedeki rakip otomobillerin arasından sıyrılarak segmentinin en kaliteli aracı ödülünü almaya hak kazandı” dedi.

Hyundai Sonata, araştırmada bir rekora da imza attı. 14 yıldır düzenlenen değerlendirme raporunda, lüks sınıf da dahil olmak üzere geçmişten günümüze tüm segmentlerde alınan en yüksek puanı elde etti. Bu başarı ile Hyundai Sonata, bugüne kadar ilk kez verilen “Özel Toplam Puan” ödülünü de aldı.

Hyundai Motor America Ürün Planlama Direktörü Scott Margason, bu başarıyla ilgili olarak “Hyundai’nin almış olduğu bu ödüller otomobilin yüksek kalitesi ve kullanıcıları üzerindeki olumlu etkisinin en temel göstergesi. Etkileyici tasarımı, yüksek ikinci el değeri ve sınıfının en düşük yakıt tüketimi ile Sonata orta sınıfta liderliği yakaladı. Yıl başından beri Amerika’da elde ettiğimiz başarılı satış grafiği de bunun bir diğer kanıtı” dedi.

Avrupa pazarı için geliştirilen iki diğer model olan i10 ve ix20 ise, İngiltere’nin dünya çapında kendini kanıtlamış en seçkin dergilerinden Auto Express tarafından bu yıl segmentlerinin en iyi otomobilleri seçildiler.

ÇOK OKUNANLAR