SEKTÖREL › Hyundai'den yeni motor ve şanzımanlar geliyor

Hyundai'den yeni motor ve şanzımanlar geliyor

27 Kasım 2017 / 12:01 Hyundai, yakıt ekonomisi gelişimine yönelik yeni Smart Stream teknolojisini tanıttı

Hyundai'den yeni motor ve şanzımanlar geliyor

Hyundai Motor Grubu, Kore’de düzenlenen ve 1200'den fazla mühendis ve dünyanın önde gelen aktarma organı akademisyenlerinin katıldığı Uluslararası Güç Aktarma Organları Konferansı’nda yeni nesil teknolojilerini tanıttı. Konferansta en yeni teknolojilerini sunan Hyundai, özellikle dört yeni motorunu ve iki yeni şanzımanını sergiledi. Gelecek nesil modellerde kullanılacak Smart Stream adı verilen bu motor ve şanzımanlar, Hyundai’nin uzun dönemdeki emisyonu düşürme hedeflerinin birer parçası niteliğinde.

Benzinli ve dizel olmak üzere 1.6 litre hacminden itibaren sunulacak Smart Stream, tüm model gamında kullanılacak. Yeni teknoloji, benzinli ve dizel motorların yanı sıra hibrit, elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli modellerde de yakıt ekonomisi sağlayacak. Hibrit ve elektrikli modellerin daha fazla talep görmeye başlaması nedeniyle Hyundai, ayrıca 2025 yılına kadar elektrik, yakıt hücresi ve plug-in hibrit modellerin gelişimine de ağırlık verecek. Pil kapasitesini artırarak daha fazla menzil sunmayı da amaçlayan Hyundai, hidrojen yakıt hücreli modelde de (FCEV) 800 kilometreden fazla yol yapmayı hedefliyor.

Yeni nesil Smart Stream teknolojisi, yakıt verimliliğini artırmak için boyut ve ağırlık bakımından azaltılan motor bileşenlerine sahip. Hyundai, Smart Stream motorların gelişmiş yanma teknikleriyle gelecekte yüzde 50'ye kadar termal verimliliği en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor. Smart Stream G 1.6 turbo motorda, silindir valfinin açılıp kapanmasının eko sürüş veya dinamik sürüş gibi çeşitli sürüş modlarına en iyi cevap verecek şekilde zamanlandığı belirtiliyor.

Hyundai tarafındaki bir diğer yeni teknoloji ise, Smart Stream 8-ileri ıslak tip çift kavramalı şanzıman. Geleneksel otomatik şanzımanlardan farklı olarak çift kavramalı sistemin, yeni tip dişliler ve yüksek etkili hidrolik sistem ile hem daha hızlı bir geçiş performansı sunacağı, hem de mükemmel yakıt ekonomisi sağlayacağı iddia ediliyor.

ÇOK OKUNANLAR