KONSEPT › Hyundai'den yürüyen otomobil konsepti

Hyundai'den yürüyen otomobil konsepti

08 Ocak 2019 / 00:51 Hyundai, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda yürüyen otomobil konsepti Elevate'i tanıttı

Hyundai'den yürüyen otomobil konsepti

Hyundai, Las Vegas’ta düzenlenen CES Tüketici Elektroniği Fuarı'nda Elevate adında sıradışı bir konsept sergiledi. Özellikle deprem, sel, kasırga, çığ ve orman yangını gibi doğal afetlerde, acil müdahale için geliştirilen bu özel araç, son derece verimli, hızlı ve esnek bir taşıma imkanı sunuyor. Çünkü, uzmanlara göre doğal bir felaketten sonraki ilk 72 saat, insan hayatı için çok önemli. Bu sebeple, Hyundai Elevate, normal taşıtların giremediği veya ulaşamadığı zor bölgelere vakit kaybetmeden tam zamanında ulaşmış oluyor.

abb2746269317f26fcd05387d9129e9e_0.jpg

Hyundai'nin hareketli ve yüksek manevra kapasiteli ilk konsept aracı olan Elevate, aslında elektrikli otomobiller ve robotlardaki teknolojiyi harmanlıyor. En zorlu arazi şartlarında, geleneksel SUV modellerden daha kabiliyetli olan Elevate, Ultimate Mobility Vehicle (UMV) olarak özel bir sınıfa dahil ediliyor.

abb2746269317f26fcd05387d9129e9e_1.jpg

Elevate konsepti, çeşitli yol ve arazi kullanıma uygun olarak farklı kabiliyetlere sahip modüler bir EV platformuyla üretiliyor. Robotik bacaklar sağa sola ve ileri geri geniş-serbest açılarla hareket ederken mevcut tekerlekler de normal yol koşullarında tipik elektrikli otomobil kullanım olanağı sağlıyor. Bu bacaklar, birbirinden bağımsız olarak hareket ederken gövde içerisindekiler de, bu hareketlerden etkilenmeden stabil bir konumda yol almış oluyorlar.

abb2746269317f26fcd05387d9129e9e_2.jpg

Hyundai’nin Teknoloji ve İnovasyon Şirketi: Hyundai Cradle

Hyundai Cradle, gelecekteki otomotiv teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için Hyundai Motor Company tarafından kurulan bir inovasyon şirketi. Global girişimlere yoğun bir şekilde yatırım yapan Cradle, mobilite, yapay zeka, robotik-akıllı enerjiler, akıllı şehir çözümleri ve siber güvenlik dahil olmak üzere, çok geniş bir yelpazede yeniliklere odaklanacak. Gelecek nesillerin yaşam standartlarını artırmayı hedefleyen şirket, aynı zamanda mevcut otomotiv endüstrisinin çok daha yüksek seviyelere ulaşmasında da önemli bir rol oynayacak.

ÇOK OKUNANLAR