YENİ MODELLER › İlk yüzde 100 elektrikli Audi hazır...

İlk yüzde 100 elektrikli Audi hazır...

19 Eylül 2018 / 23:17 Audi, ilk tam elektrikli seri üretim modeli olan e-tron’u tanıttı

İlk yüzde 100 elektrikli Audi hazır...

Audi, bir süredir hibrit ve elektrikli otomobil açlışmalarını e-tron adı altında yürütüyor ve sunduğu konseptlerle geleceğin Audi'lerinin ön gösterimini yapıyordu. Marka, geçtiğimiz günlerde ise e-tron adındaki ilk yüzde 100 elektrikli modelini gün ışığına çıkardı. Yaklaşık 4.9 metre uzunluğunda, 1.93 metre genişliğinde ve 1.66 metre yüksekliğinde bir gövdeye sahip olan e-tron, sportif bir crossover tasarımına sahip.

Audi e-tron’un tasarım ve üretimindeki en önemli unsur, pil sisteminin düşük ve merkezi bir şekilde konumlanması. Otomobilin tabanında yer alan 2.28 metre uzunluğunda ve 1.63 mm genişliğinde bir alan kaplayan batarya grubunun bu konumunun, Audi e-tron’un daha uzun bir menzile sahip olmasını mümkün kıldığı açıklanıyor. Otomobilin yavaşladığı durumların yüzde 90’nında, geri kazanım sistemi devreye giriyor ve buradan elde edilen enerjiyi tekrar pillere geri kazandırıyor.

286b90046467f14d1fd875f947ea6500_0.jpg

Elektrikli SUV, sıfır karbon emisyonuna sahip ve oldukça sessiz, iki elektrikli motora sahip. Dört tekerlekten çekişli olan e-tron, iki adet elektrikli motor ve elektrohidrolik olarak entegre edilmiş olan fren kontrol sistemini kullanan ilk elektrikli otomobil oldu.

Audi e-tron'da yan aynalar yerine kameralara yer verilmiş. Opsiyonel olarak sunulan ve sanal yan ayna olarak adlandırılan bu teknoloji, aerodinamik sürtünmeyi azaltırken, otomobilde dijitalleşmeyi farklı bir seviyeye taşıyor.

8c44ad653ae16d84486ba9bcc36e5907_1.jpg

Audi e-tron, navigasyon sisteminde bulunan ve rota üzerinde en yakın şarj istasyonunu gösteren e-tron rota planlayıcısından, şarj istasyonunda otomatik faturalama sistemine ve akıllı telefon ile uzaktan kumandaya kadar, otomotiv dünyasındaki tüm bağlanabilirlik (connectivity) çözümlerini de kullanıcılarına sunuyor. Gelişmiş LTE ve Wi-Fi noktasını araç içine getiren MMI navigation plus sistemine sahip otomobil, aynı zamanda sürücü için birçok sürüş destek sistemi de sunuyor.

ÇOK OKUNANLAR