SEKTÖREL › IONIQ 5'in güvenliği tescillendi

IONIQ 5'in güvenliği tescillendi

11 Temmuz 2022 / 01:00 Hyundai IONIQ 5, Amerikan IIHS çarpışma testlerinde Top Safety Pick+ skorunu almayı başardı

IONIQ 5'in güvenliği tescillendi

Hyundai’nin tamamen elektrikli modeli IONIQ 5, başta Amerika olmak üzere tüm dünyanın en saygın araştırma kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen  çarpışma testlerindeki en yüksek derece olan Top Safety Pick+’ı (TPS+) elde etti. Beş yıldız anlamına gelen bu başarının ardında gövde dayanıklılığı kadar, IONIQ 5'in donanım listesinde yer alan güvenlik teknolojilerinin de payı bulunuyor. 

IIHS ekibi, altı farklı kategoride yaptığı testlerle en başarılı ve en güvenilir araçları belirliyor. Araçlar, sürücü ve yolcu tarafından yapılan ön çapraz, orta ve yan çarpışmaların yanı sıra tavan mukavemeti ve koltuk başlıklarını içeren testlerle de oldukça zorlayıcı işlemlere tabi tutuluyor. Aynı zamanda, satışa sunulan tüm araçlar bu üst düzey skor derecesine erişmek için araç içindekiler kadar yaya değerlendirmelerinde de başarılı olmak zorunda. Gelişmiş önden çarpışma önleme teknolojisini zorunlu bir donanım olarak kabul eden IIHS ekibi ayrıca, LED veya benzeri far sistemlerine de dikkat ediyor.

IONIQ 5, otomatik sürüş asistanı 2'yi sunan ilk Hyundai modeli olurken aynı zamanda Makine Öğrenimli Akıllı Sürüş Kontrolü, Ön Çarpışma Önleme Asistanı, Kör Nokta Çarpışma Asistanı, Akıllı Hız Sınırı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Uzun Far Yardımı ve daha birçok özellik barındırıyor. 

Hyundai, IONIQ'in bu öbaşarısıyla TPS+ ile derecelendirilen model sayısını 14'e çıkarmış oldu.

ÇOK OKUNANLAR