LANSMAN › L200'e daha sert bir imaj...

L200'e daha sert bir imaj...

02 Ekim 2015 / 09:08 Satışa sunulan yeni Mitsubishi L200, selefinden daha sert ve daha güçlü imaja sahip

L200'e daha sert bir imaj...

Türkiye’de ilk kez 1992 yılında satışa sunulan ve ilk satılmaya başladığı zamandan günümüze kadar olan sürede kendi segmentinde önemli satış adetleri yakalayan L200’ün bugün beşinci jenerasyonu ile yollara çıkıyor. Ülkemizde satışa sunulduğu 1992 tarihinden itibaren 60.000’den fazla satış adedine ulaşan L200’ün yeni neslini daha yakından tanımak ve offroad kabiliyetlerini görebilmek için Isparta, Davraz’da düzenlenen test etkinliğine biz de katıldık.

Beşinci nesliyle birlikte “L200 Daha Sert” sloganını benimseyen L200, bir önceki nesline oranla güçlendirilmiş gövde yapısı, %20 oranında iyileştirilmiş yakıt tüketimi ve %17 oranında azaltılan emisyon değerleriyle dikkat çekiyor. 4’üncü nesline oranla daha dinamik bir tasarıma da kavuşan pick-up, yedi hava yastığını standart olarak sunarken, kaputunun altında da iki farklı motor görev yapıyor. Her ikisi de 2.4 lt hacme sahip üniteler; 154 bg ve 181 bg olmak üzere ikiye ayrılırken, 181 beygir olan motor, MIVEC yani Mitsubishi’nin değişken zamanlı subap teknolojisine sahip olan seçenek.154 bg gücünde olan motor 380 Nm tork sunarken, 181 beygirlik olan ise 430 Nm tork verisi sunuyor. Hem 4x2 hem de 4x4 olarak satın alınabilen L200’de üç farklı donanım seçeneği bulunuyor. 4x2’yi sadece giriş seviyesi olan Storm isimli versiyon ile alabiliyorken, 4x4 versiyonda ise Storm, Tornado ve Blizzard donanımlarından birini seçme şansına sahip oluyorsunuz. Bu arada L200, 4x2 versiyonda Storm donanımda isteğe bağlı olarak 5-ileri otomatik şanzımanla da satılıyor. 4x4’te ise sadece en üst donanım olan Blizzard’da otomatik şanzıman sunulmakta. Manuel versiyonlar 6-ileri olarak tasarlanmış.

Dört tekerlekten çekişli modelin altyapısı Mitsubishi’nin Dakar yarışlarında da kullandığı Pajero’dan izler taşıyor. Vites konsolunun hemen arkasında konumlandırılan mod kumandası yardımıyla dört farklı sürüş modundan birini seçmek mümkün. 4x4 Super Select sistemindeki modlar; normal asfalt koşulları için 2H, kaygan ve tehlikeli yol koşulları için 4H ve daha sert zeminler için kullanılabilecek ve aynı zamanda merkezi diferansiyeli kilitleyen 4HLc ile 4LLc seçeneklerinden oluşuyor.

Arazi konusunda bu denli iddalı bir modeli asfaltta kullanmak bu pick-up’ın neler yapabildiğini tam anlamıyla gösteremeyeceğinden, Mitsubishi yetkilileri bizler için aynı zamanda çok güzel bir manzaraya sahip eşsiz bir off-road rotası düşünmüşler. Isparta’nın Davraz dağlarından başlayan sürüş, biraz kayalık, biraz da stabilize yollardan geçerek Kasnak meşesi ormanlarının içerisinden, Eğirdir gölünün güneyindeki Kovada gölü milli parkını takip edip Yazılı Kanyon’a, buradan da Karacaören barajından geçerek Antalya yolu üzerinde son buluyordu. Özellikle Davraz dağlarına tırmanışımızda, daha çok bölgedeki yörüklerin kullandığı kayalık yollarda L200, iyileştirilmiş yalıtımının ve süspansiyon sisteminin sağladığı avantajları bize göstererek kimseyi yolda bırakmadan kendisine verilen görevi başarıyla tamamladı. Bunda tabii ki Super Select çekiş sisteminin de payı çok büyük.

L200 yeni neslinde bize pek çok yeni donanım sunuyor. Giriş seviyesi olan Storm ile 7 havayastığı standart olarak geliyor. Aynı zamanda ASTC (Aktif Çekiş ve Denge Kontrolü), Cruise Control, HSA (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), TSA (Treyler Denge Kontrolü) gibi önemli güvenlik özelliklerine sahip olabiliyorsunuz. Orta donanım Tornado ile Storm’a ek olarak; Şerit Takip Sistemi, 16 inçlik alaşım jantlar, iç mekanda Blaupunkt ile geliştirilen navigasyonlu multimedya sistemi, dijital klima gibi ekstra özellikler gelmekte. Listenin en tepesindeki Blizzard’da ise yine bir önceki versiyona ek olarak, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı ön koltuklar, bi-xenon farlar ve karartılmış arka camlar gibi binek otomobillerden bildiğimiz bazı ekstralar listeye dahil oluyor. Ayrıca 4x4 çekiş sistemli modellerde, Tornado donanımından itibaren de LDW, yani Şerit Takip Sistemi de önemli bir özellikle olarak tüketicilere sunuluyor.

Ülkemizde 2015 yılında toplam 4 bin adet L200 satmayı hedefleyen Mitsubishi yetkilileri, bunun 1700 adedinin beşinci nesil L200 olacağını tahmin ediyor. Yeni L200’ün 5yıl/100.000 km garantiye sahip olarak satıldığını da belirtelim.

Yazı: Alp Emre Göksel

ÇOK OKUNANLAR