YENİ MODELLER › Lükste yeni bir boyut

Lükste yeni bir boyut

23 Kasım 2020 / 19:58 Mercedes-Maycbach S-Serisi, sunduğu konfor ve teknolojilerle lüks olgusunu yeni bir boyuta taşıyor

Lükste yeni bir boyut

Mercedes-Benz, bir süre önce tanıştığımız yeni S-Serisi’nin tanıtımını zamana yaymış ve otomobildeki önemli yenilikleri bizlere parça parça göstermişti. Lüksün zirvesi diyebileceğimiz Mercedes-Maybach S-Serisi ise bir anda karşımıza çıktı ve bizi yine bambaşka dünyalara götürmeyi başardı. S-Serisi’nin uzun versiyonundan 18 cm daha fazla olan dingil mesafesiyle kabin konforuna odaklanan yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, ultra lüks otomobil pazarına yeni bir boyut getiriyor. 

Maybach logosu ile Mercedes yıldızını bir araya getiren otomobil, tasarım detaylarıyla prestij algısını bambaşka bir noktaya taşıyor. Krom süslemeler, özgün bir tasarıma sahip olan uzun motor kaputu ve dikey sütunlara sahip radyatör ızgarası, otomobilin uzaktan bakıldığında dahi hemen fark edilmesini sağlıyor. Krom çerçevesine zarif bir MAYBACH yazısı işlenen ön ızgara adeta bir sanat eseri kıvamında.

c3f0def0e009194c4cb13fb6b83a5b38_0.jpg

Maybach’ın arka kapıları, diğer S-Serisi modellerine göre daha büyük; ayrıca C sütununda sabit bir üçgen pencere de bulunuyor. Çift renk uygulamasıyla daha da özel bir görünüm kazanan otomobilde, iki rengi birbirinden ayıran çok özel bir çizgi bulunuyor. İsteğe bağlı donanımlar arasında yer alan bu çizgi en yüksek kalite standartlarına göre elle uygulanıyor. Otomobilde isteğe bağlı olarak sunulan bir donanım da DIGITAL LIGHT far teknolojisi. DIGITAL LIGHT, her farda 1,3 milyon mikro ayna yardımıyla ışığı kıran ve yönlendiren son derece parlak üç LED’li bir ışık modülüne sahip. Opsiyon demişken… Mercedes-Maybach S-Serisi, isteğe bağlı olarak elektrikli arka kapılarla da donatılabiliyor. 

c3f0def0e009194c4cb13fb6b83a5b38_3.jpg

Mercedes-Maybach S-Serisi’nin kabini yeni S-Serisi’nin tamamen yenilenmiş iç mekan tasarımına dayanıyor. Kabinde beş adede kadar ekran sunuluyor. Yüksek teknolojili bir kumanda merkezi olarak görev alan 12,8 inçlik OLED merkezi medya ekranı standart. İsteğe bağlı olarak trafikteki diğer paydaşların görselini üç boyutlu olarak canlandıran, ayrıca belirgin derinlik ve gölge efektiyle dikkat çeken 12,3 inçlik 3 boyutlu dijital gösterge ekranı da başka bir ayrıcalık olarak sunulmakta. Gösterge ekranındaki kadranların çevresinde, markanın ruhuna uygun şekilde “rose gold” rengi tercih edilmiş. Bu şık renk aynı zamanda isteğe bağlı olarak sunulan “Aktif Ambiyans Aydınlatması”nda da kullanılabiliyor. 

c3f0def0e009194c4cb13fb6b83a5b38_2.jpg

Konu bir Maybach olduğunda özellikle de arka koltuklar önem kazanıyor. Mercedes-Benz S-Serisi’nin uzun versiyonundan 18 cm daha uzun olan 3396 mm’lik dingil mesafesindeki bu fazlalığın tamamı arka koltuktaki yaşam alanında kullanılmış. Arka bölüm lüks ve konforun limitlerini zorluyor. Arka bölümü daha çekici kılan “Adaptif Arka Aydınlatma” özelliği ilk kez Mercedes-Maybach S-Serisi’nde kullanıma sunuluyor. Bu özellik sayesinde yolcular, parlaklık dışında ışık kümesinin boyutunu ve konumunu ayarlayabiliyor. Otomobilde ayrıca çalışma aydınlatmasından, rahat salon aydınlatmasına kadar farklı aydınlatma seçenekleri de sunuluyor.

LÜKS VE KONFORLU KABİNİYLE GERÇEK BİR MAKAM OTOMOBİLİ
Mercedes-Maybach S-Serisi iç mekanında bol miktarda geleneksel lüks detay barındırıyor. Ön koltuklardaki geniş kaplamalar yepyeni bir özellik olarak devreye girerken; kaliteli ahşap yüzeyler de sürücü ve ön yolcu koltuklarının arkasını süslüyor. First-Class arka koltuk donanımında de arkadaki iki koltuğun arasında benzer bir kaplama uygulanıyor. Standart olarak sunulan sol ve sağ taraftaki makam koltukları ile Şoför Paketi, Mercedes-Maybach S-Serisi’nin ideal bir makam aracı olduğunu kanıtlayan özelliklerden bazıları. Makam koltuklarının koltuk minderi ve sırtlığı birbirinden bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Ön koltuktaki ayak desteğini ve elektrikli uzatılabilir bacak desteğini kullanarak uyku için en uygun yatma yüzeyi oluşturuluyor. En üst seviyede rahatlık için ayağın ayar aralığı, önceki seriye göre yaklaşık 50 mm uzatılmış. Ayrıca arka koltuk konfor paketi kapsamında da baldır desteği için masaj özelliği sunuluyor. Arka koltuktaki boyun ve omuz ısıtması ise otomobilde yer alan bir başka konfor unsuru olarak öne çıkıyor.

c3f0def0e009194c4cb13fb6b83a5b38_4.jpg

Ultra lüks sedan, yeni S-Serisi’nde kullanılan ses azaltma özelliklerini daha da geliştiriyor. Bu önlemler özellikle arka koltukları hedefliyor. Sessizlik için arka çamurluk içlerinde ek yalıtım köpüğü ve arka yolcuların baş hizasında bulunan C sütunundaki ek sabit üçgen pencerede de daha kalın lamine cam kullanılıyor. Bunun dışında isteğe bağlı olarak özel gürültü önleyici köpük ile desteklenen lastikler de sunulmakta.

Sessizliği arttırmak için kullanılan aktif sürüş gürültüsü önleyicisi markada bir ilk olarak bu otomobilde yer alıyor. Sistem, karşı ses dalgaları üreterek iç mekandaki istenmeyen, düşük frekanslı sesleri azaltıyor. Bunun için Burmester® Yüksek Performanslı 4D Surround ses sisteminin bas hoparlörleri kullanılıyor.

3fe56c2dbbbbbc41b23ac1071fe2cc40_0.jpg

MBUX’İN GELİŞMİŞ VERSİYONUNA SAHİP
Yeni S-Serisi’nde 2018 yılında tanıtılan, uyarlanabilir ikinci nesil MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) sunuluyor. MBUX, çeşitli araç sistemleri ve sensör verileri ile ağa bağlanıyor olmasıyla ayrışıyor. Bazıları OLED teknolojisine sahip beş parlak ekran, aracın konfor işlevlerini kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Mercedes-Maybach S-Serisi, isteğe bağlı olarak arkada MBUX İç Mekan Yardımcısı ile donatılabiliyor. MBUX İç Mekan Yardımcısı, kullanıcının çok sayıda isteğini de algılayabiliyor. Sistem bunu yaparken kullanıcının bakış yönünü, el hareketlerini ve vücut dilini yorumlayarak otomatik araç fonksiyonlarında yardımcı oluyor. Mercedes-Maybach S-Serisi, tavan döşemesindeki 3D lazer kameralar yardımıyla arka yolcuların jest ve hareketlerini de kaydedebiliyor. Örneğin MBUX İç Mekan Yardımcısı, kullanıcının el hareketi ile emniyet kemerine uzanma niyetini tespit eder etmez ilgili taraftaki otomatik emniyet kemeri uzatma fonksiyonunu etkinleştiriyor. Tüm bunların yanında araçtan inme uyarı sisteminin de fonksiyonunu geliştiren yeni S-Serisi, arkadaki yolcunun araçtan ayrılmak istediğini de farkedebiliyor ve gerekli gördüğü, tehlikeli bir durum algıladığında görsel ve sesli olarak yolcuyu uyarıyor.

3fe56c2dbbbbbc41b23ac1071fe2cc40_1.jpg

ELEKTRİK DESTEĞİYLE ARTIK DAHA VERİMLİ
Mercedes-Maybach S-Serisi’nde kısmen elektrik destekli motorlar kullanılıyor. Elektrik desteğini ikinci nesil entegre bir marş jeneratörü (ISG) sağlıyor. ISG, sürüş anında içten yanmalı motora 15 kW'a kadar güç desteği veriyor; sabit hızlı sürüşlerde “süzülme” fonksiyonunu destekliyor; start-stop özelliğini daha konforlu hale getiriyor ve de sürüş sisteminin genel olarak daha verimli olmasını sağlıyor. Dört tekerlekten çekiş ise tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor. Yeni S-Serisindeki 9G-TRONIC otomatik şanzıman da ISG ile entegrasyon için daha da geliştirilmiş. 

3fe56c2dbbbbbc41b23ac1071fe2cc40_3.jpg

Mercedes-Maybach S-Serisi’nin tüm versiyonlarında, sürekli ayarlanabilir amortisör sistemi ADS + ile AIRMATIC havalı süspansiyon standart olarak sunuluyor. Sürücü, DYNAMIC SELECT üzerinden motor-şanzıman, ESP®, yürüyen aksam ve direksiyonun karakteristiğini ayrı ayrı değiştirebiliyor. DYNAMIC SELECT, ayrıca tamamen sürüş konforuna odaklanan bir MAYBACH sürüş programı da kullanıma sunuyor. Otomobilde isteğe bağlı olarak aktif E-ACTIVE BODY CONTROL yürüyen aksam sistemi de sunuluyor. Bir stereo kamera yardımıyla yol yüzeyini tarayan ve adeta yol yüzeyindeki dalgalanmaları düzelten sistem ayrıca olası bir yandan çarpma durumunda aracı yükselterek ek koruma da sağlıyor.

Mercedes-Maybach S-Serisi’nde isteğe bağlı olarak sunulan bir diğer teknoloji olan arka aks yönlendirmesi özellikle şehir içindeki manevra kabiliyetini arttırıyor. Arka aks yönlendirme özelliği ile dönüş çapı iki metreye kadar azalıyor. Müşteriler; 4,5° ve 10° olmak üzere iki farklı arka aks yönlendirme tipinden birini seçebiliyor. Buna bağlı olarak otomobilin dönüş çapı 13,4 metre yerine 12,4 metre veya 11,4 metre olarak gerçekleşiyor.

3fe56c2dbbbbbc41b23ac1071fe2cc40_2.jpg

Mercedes-Maybach S-Serisi’ndeki güvenlik donanımları da dikkat çekici. Standart donanım olarak sunulan yenilikçi arka hava yastığı, şiddetli önden çarpışmalarda emniyet kemerini takan arka koltuk yolcularının baş ve boyun bölgesindeki stres seviyelerini önemli ölçüde azaltıyor. Mercedes-Maybach S-Serisi ile birlikte bir sedanın arka koltuk yolcuları da ilk kez otomatik emniyet kemeri uzatma özelliğinden yararlanıyor. Yeni ve kapsamı genişletilen sürüş destek sistemleri ise hız uyarlama, mesafe ayarlama, direksiyon yönlendirmesi ve şerit değişikliği olmak üzere sürüş koşullarına uygun desteklerle günlük hayatı kolaylaştırıyor. Mercedes-Benz’de üst seviye sürüşün, DRIVE PILOT ile 2021 yılının ikinci yarısından itibaren seri üretime geçmesi bekleniyor. DRIVE PILOT, otoyolun uygun bölümlerinde ve trafiğin yoğun olduğu durumlarda sürücüye ilk etapta yasal olarak izin verilen 60 km/s hıza kadar sürüş görevini üstlenme önerisinde bulunabiliyor.

ÇOK OKUNANLAR