SEKTÖREL › Makyajlı Audi Q2 Türkiye'de...

Makyajlı Audi Q2 Türkiye'de...

19 Nisan 2021 / 12:44 Yeni tasarım detaylarına kavuşan Audi Q2'ye makyajla birlikte teknolojik donanımlar da eklendi

Makyajlı Audi Q2 Türkiye'de...

Audi’nin Q model ailesinin en küçük üyesi olan Q2'nin güncellenen versiyonu, 35 TFSI motor seçeneği ve iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunuldu. Dış tasarımdaki dikkat çekici ayrıntılar ve özellikle yeni Matrix LED farlarıyla ayırt edilen makyajlı Q2, yeni sürüş asistan sistemlerine de sahip.

6049226897390e1533a8f23c6abe3010_0.jpg

Yenilenen Audi Q2’de göze ilk çarpan, tasarımındaki detaylar oluyor. Yeni tampon tasarımıyla uzunluğu 17 mm artarak 4,21 metreye ulaşan Q2'nin ön bölümünü ve omuz çizgisini karakterize eden çokgen form makyajla birlikte arka tarafa da uygulamış. Arka tamponun her iki tarafında difüzöre ekli büyük beşgen şekilli detaylar yer alıyor. Q2'nin ön bölümü de elden geçirilmiş ve farların altındaki yüzeyler daha belirgin hale getirilmiş. Büyük hava girişi görüntüsüne sahip beşgen detaylar, özellikle isteğe bağlı S line donanım seviyesinde aracın daha etkileyici görünmesine katkı sağlıyor. Tek çerçeveli ızgara ise öncekine oranla daha alçağa konumlandırılmış ve ön bölümün daha geniş görünmesini sağlamış.

Yenilenen Audi Q2 Türkiye’de Advanced ve S line donanım paketleriyle alınabiliyor. Gövdenin alt kısmında, Advanced donanımda Manhattan gri; S line donanımda ise gövde renginde boyanmış eklemeler, her iki donanım seviyesinde gövde renginde ayna korumaları ve ön tarafta alüminyum şeritler bulunuyor. C sütunu kaplamaları da Advanced donanımda Metalik Manhattan gri; S line donanımda ise Selenit gümüş renginde sunuluyor.

6049226897390e1533a8f23c6abe3010_1.jpg

Makyajlı Q2’deki en önemli yeniliklerin başında standart olarak sunulan Matrix LED ön ve LED arka farlar geliyor. Yedi ayrı LED’ten oluşan modüller ve akıllı kontrol özelliği, uzun huzmelerin dahi, diğer yol kullanıcılarının görüşünü etkilemesinin önüne geçiyor. Bu yedi LED aynı zamanda, dinamik dönüş sinyalleri için de çalışıyor. 

Makyajlı Audi Q2 ülkemize 35 TFSI versiyonuyla ithal ediliyor. Otomobildeki 1.5 litrelik TFSI motor 150 bg güç  ve 1.500 ile 3.500 d/d aralığında 250 Nm tork üretiyor. Düşük yük ve motor devirlerinde, ikinci ve üçüncü silindiri geçici olarak devre dışı bırakan COD sistemine sahip motor, otomobili 0'dan 100 km/s hıza 8,6 saniyede ulaştırıyor. Maksimum hız ise 218 km/s olarak açıklanmakta.

6049226897390e1533a8f23c6abe3010_2.jpg

Audi Q2'nin iç mekanında da yenilikler mevcut. Jet tasarımlı yuvarlak hava menfezleri ve vites seçme kolunda yeni rötuşlar yapılmış. Panoramik cam tavanı standart olarak sunan Q2'de ayrıca karartılmış arka camlar da isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor. Standart olarak sunulan katlanabilir arka koltuklar ve eşya gözü paketi, arkada 12 Voltluk USB şarj noktası, elektrikle açılıp kapanabilen bagaj kapağı ve isteğe bağlı olarak alınabilen spor koltuklar da iç mekandaki dikkat çekici özellikler arasında. 

Q2’deki ekranlar da neredeyse tamamen yenilenmiş.  MMI radyo plus standart olarak sunulurken, MMI Navigasyon paketi isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Audi Q2’nin Türkiye’de satılan Advanced ve S Line donanımlarında opsiyonel olarak sunulan Konfor ve Teknoloji paketleri de Q2 modeli kişiselleştirmeye imkan tanıyor.  Konfor paketinde, Leatherette deri döşeme, alüminyum iç görünüm ve ambiyans aydınlatma paketi ile ön koltuk ısıtması sunulurken, isteğe bağlı alınabilen diğer paket olan Teknoloji paketinde ise Audi akıllı telefon ara yüzü, AUX girişi, 10 GB müzik belleği, 8 hoparlör ve Audi sanal kokpit plus yer alıyor. MMI Navigasyon paketi isteğe bağlı olarak sunulurken, yine Bang&Olufsen ses sistemi de opsiyonel seçenekler arasında yer alıyor.

6049226897390e1533a8f23c6abe3010_3.jpg

Audi, yeni Q2 için çok sayıda sürücü asistan sistemi sunuyor. Otomobilin önündeki trafiği izleyen, sürücüyü diğer araçlar, yayalar veya bisikletlilerle olası çarpışmalara karşı uyaran, sürücünün tepki vermemesi durumunda, fren yaparak kazayı önlemeye veya şiddetini azaltmaya çalışan Audi pre sense de ön güvenlik sistemi bunların başında geliyor. Türkiye’de satılan Q2’lerde geri görüş kamerası ve ön-arka park sensörünü içeren Park yardımı paketi standart olarak sunulurken, isteğe bağlı olarak kör nokta asistanı içeren Audi Pre Sense Basic ve Park asistanı gibi sürücü asistan sistemleri alınabiliyor. 

ÇOK OKUNANLAR