MOTORSPORLARI › Motorsporları tutkunları Le Mans'a hazır!

Motorsporları tutkunları Le Mans'a hazır!

14 Haziran 2014 / 07:53 24 saatlik klasiğin hemen öncesinde üç büyüklerin son durumunu yorumladık

Motorsporları tutkunları Le Mans'a hazır!

Le Mans son yıllarda Audi ile [istediğiniz bir rakip marka yazın] arasında büyük kapışmalara sahne oldu ve son yıllarda Ingolstadt bu kapışmaların büyük bir kısmından (son 10 yılda sadece iki kere kaybetti) galibiyetle ayrıldı. Ancak yarışın bugün koşulacak 2014 versiyonu Audi’nin yalnızca Toyota’nın değil, Porsche’nin de karşısına çıkacak olması sebebiyle oldukça farklı olacak - ve şimdilik bu üç takımın her birinin diğerlerinden daha iyi olduğunu gösteren pek fazla kanıt bulunmuyor.

Prototip yarışına 2012 yılında geri döndüğünden beri Toyota, Audi’nin hızına git gide yaklaşmaya başladı - ki dün yapılan sıralama turlarında Toyota 3:21.789’luk derecesiyle pol pozisyonunu elde etti - ve Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda Silverstone ve Spa’da düzenlenen altı saatlik yarışların ikisini de takımın formda pilotları Anthony Davidson/Nicolas Lapierre/Sebastien Buemi kazandı. TS040 Hybrid (süperkapasitör enerji geri dönüşüm sistemine sahip 3.7-litre V8 benzinli motora sahip), her ne kadar Audi’nin üç otomobiline karşın sadece iki otomobil olmasına rağmen, bu yarışlarda oldukça dayanıklı göründü.

Porsche’nin yeni 919 Hybrid’i (lityum-iyon enerji geri dönüşüm sistemine sahip 2-litre V4 motoru ile birlikte) hızını Spa’daki pol pozisyonu ve en hızlı tur zamanıyla ve dün sıralama turlarında elde ettiği 3:22.146'lık dereceyle elde ettiği ikincilik ile kanıtlamış gibi görünüyor. Markanın iki 919’undan bir tanesi WEC’nin Silverstone’daki açılış yarışını bitiremedi, Spa’daki yarışta ise bir otomobil olması gerekenden çok daha alt sıralarda damalı bayrağı gördü, ki bu durum üreticinin dayanıklılık sorunlarını hâlâ çözemediğini gösteriyor.

Audi'nin en iyi otomobili dünkü sıralama turlarında elde ettiği 3:23.271’lik derece ile her iki Toyota ve Porsche'nin ardından beşinci sırada start alacak ve diğer Audi'ler altıncı ve yedinci sıralarda start alacak. (Volanlı enerji geri dönüşüm sistemine sahip 3.7-litre V6 turbodizel motora sahip olan) R18 e-tron quattro Spa’da da Toyota’ya sadece 1 dakikalık farkla geçildi, yani Ingolstadt merkezli üretici için av, her ne kadar Silverstone’da bütün araçların yarış dışı kalması sebebiyle önemli miktarda veri toplanamamış olsa bile, hâlâ devam ediyor, ki Le Mans’ı dokuz kere kazanan Tom Kristensen’i takımında bulunduran bir takımın iddiası hiçbir zaman göz ardı edilmemeli.

Le Mans 24 saat yarışı bugün Türkiye saati ile 16.00’da başlayacak ve yarışın çok büyük bir kısmı Eurosport ve Eurosport 2’den naklen yayınlacanacak.

Yazı: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR