KONSEPT › Performans otomobilinde paradigma değişimi!

Performans otomobilinde paradigma değişimi!

28 Ekim 2023 / 16:59 Nissan, yüksek performanslı süper otomobil vizyonunu Hyper Force konseptiyle yansıtıyor

Performans otomobilinde paradigma değişimi!

 Japonya Mobilite Fuarı için hazırladığı Hyper konsept serisiyle ses getiren Nissan, bu serinin finalini çok çarpıcı bir spor otomobil konsepti olan Hyper Force konseptiyle yaptı. Yarış pistlerindeki adrenalin için yanıp tutuşan ama aynı zamanda çevre bilincine de sahip olan yarış tutkunları ve oyuncular için tasarlanan tamamen elektrikli Nissan Hyper Force, sürüş keyfinde en üst seviyeyi sunmayı amaçlarken, aynı zamanda günlük kullanım için yüksek çevresel performans ve konfor vaat ediyor.

b8030f1ebca6e427f466a4f06062c700_2.jpg

Nissan GT-R'a benzer sert çizgiler barındıran konseptin temelinde, hassas ve hızlı ivmelenme ile 1.000 kW'ye kadar güç üretebilen, optimum ağırlık dengelemeli, tamamen katı hal bataryalı, yüksek çıkışlı, tamamen elektrikli bir güç aktarma organı yer alıyor. Nissan'ın e-4ORCE dört tekerlekten kontrol teknolojisinin gelişmiş bir formu ve yüksek mukavemetli karbon içeren hafif gövdesiyle pistlerde ve virajlı yollarda gelişmiş viraj alma ve olağanüstü yol tutuşu vaat eden aracın geniş ve dik orantılara sahip dış görünümü, altındaki performansı yansıtan cesur bir tasarım sunuyor. Ön ve arka farlar gibi unsurlar ise Nissan'ın yüksek performanslı otomobillerine saygı duruşu niteliğinde. 

b8030f1ebca6e427f466a4f06062c700_1.jpg

Hyper Force'un dış tasarımı NISMO yarış ekibiyle birlikte geliştirilen ve güçlü tutunma kuvveti üreten yüksek bir aerodinamik performans sunuyor. Ön kaputun altındaki iki katmanlı aerodinamik yapı hem güçlü tutunma kuvveti hem de yüksek soğutma performansı sağlıyor. Bu arada, çift seviyeli arka difüzör de hava akışını en iyi şekilde kontrol ediyor. Ön kanatlar, ön çamurluk kapağı ve arka kanadın her iki ucu benzersiz aktif aero işlevselliğine sahipken, yeni geliştirilen bir plazma aktüatörü virajlarda yol tutuşu en üst düzeye çıkarmak ve iç tekerlek kalkışını en aza indirmek için çalışıyor. Hafif dövme karbon jantlar da aerodinamiğe ve fren soğutmasına yardımcı oluyor.

b8030f1ebca6e427f466a4f06062c700_0.jpg

Konsept, "R" (yarış) ve "GT" (grand touring) olmak üzere iki sürüş moduna sahip. Grafiksel kullanıcı arayüzü moda göre renk ve görüntü değiştirebiliyor. R modunda kabin kırmızı renkte aydınlatılıyor ve konsantrasyonu desteklemek için sürücünün etrafında merkezlenmiş sezgisel bir kokpit oluşturuluyor. Gösterge paneli sürücünün etrafındaki kokpit hissini geliştirmek için oturma alanına doğru uzanıyor. Bu arada, direksiyon simidinin etrafındaki dört uydu ekranı lastik tutuşunu ve sıcaklığını, hava basıncını, fren rotoru sıcaklığını, güç dağılımını ve yarış için çok değerli diğer bilgileri gösteriyor.

GT modunda ise kabin mavi renkte aydınlatılıyor ve direksiyon simidini çevreleyen ekranlar uzaklaşarak bir araya geliyor. Böylece konforlu bir sürüş için klima, ses, süspansiyon ve dengeleyici ayarları dahil olmak üzere daha basit bir bilgi-eğlence arayüzü ile sürükleyici bir deneyim sağlıyor. Süspansiyon ve dengeleyiciler, dünyada bir ilk olarak, sürüş sırasında ekrandan kolayca kontrol edilebilir şekilde tasarlanmış.

b8030f1ebca6e427f466a4f06062c700_3.jpg

Sürücü ve ön yolcu koltukları, uzun mesafeli konforlu sürüşe olanak tanıyan hafif, son derece sert karbon fiberden yapılmış ve dört noktalı emniyet kemerleri ile donatılmış. Güvenlik de bu konsept otomobilin denkleminde çok önemli bir rol oynuyor. Hiper LIDAR'lı gelişmiş otonom sürüş ve spor sürüş için ayarlanmış bir dizi sensör sayesinde araç hem halka açık yollarda hem de pistte yüksek düzeyde güvenlik sağlamak üzere tasarlanmış.

Nissan Hyper Force'un cazibesini artıran ise hem gerçek hem de sanal dünyada sorunsuz bir sürüş sağlayan yenilikçi bir artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) deneyimi sunuyor olması. Araç durduğunda sürücü, zamana karşı veya çevrimiçi yarışçılara karşı yarışmayı sağlayan modlarla birlikte oyunlaştırılmış bir sürüş deneyimine girmeyi sağlayan VR için kör vizörlere sahip özel bir kask kullanabiliyor. AR için iskelet vizörleri kullanarak, sürücü bir pistte kendi, arkadaşlarının ve hatta profesyonel sürücülerin gerçek dünyadaki pistlerde sürüş becerilerini güvenli bir şekilde sergilemelerine olanak tanıyor.

Performans otomobili türünde bir paradigma değişimine işaret eden Nissan Hyper Force, çevreye duyarlı müşterilerin sürekli gelişen tercihlerine hitap ediyor. Çevre dostu olması, heyecan verici performansı ve üstün güvenlik donanımlarıyla bu konsept, Nissan'ın yeni nesil tamamen elektrikli yüksek performanslı süper otomobil vizyonunu yansıtıyor.

ÇOK OKUNANLAR