MOTORSPORLARI › PEUGEOT SPORT yazılım işini emin ellere bırakıyor

PEUGEOT SPORT yazılım işini emin ellere bırakıyor

28 Nisan 2022 / 19:17 PEUGEOT SPORT, veri ve yapay zeka uygulamaları için Capgemini ile ortaklık anlaşması imzaladı

PEUGEOT SPORT yazılım işini emin ellere bırakıyor

PEUGEOT SPORT, bu yaz üst sınıf dayanıklılık yarışlarına geri dönmeye hazırlanırken, hibrit Hypercar'ın performansını hem simülatör hem de yarış pisti ortamında daha da ileriye taşımak için Capgemini’nin veri ve yapay zekâ uygulamaları uzmanlığından yararlanacak. PEUGEOT SPORT ve Capgemini’nin dijital ekipman yeteneklerini bir araya getirmek; mühendislerinin, pilotların ve teknisyenlerinin 9X8 hakkındaki anlayışlarını derinleştirmelerini sağlayacak. FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nın Hypercar yönetmeliklerine uygun olarak otomobilin donanım özelliklerinin dört yıllık bir süre boyunca sabit kalacağı göz önüne alındığında, yazılım geliştirme kilit bir faktör haline geliyor. Bu ortaklık, ekibin rekabet potansiyelini güçlendirecek.

5e6004e92f7e967dbc683e2821a97058_0.jpg

Capgemini'nin sağladığı özel hesaplama yeteneği, algoritmalar ve yapay zekâ, motorsporları ile otomobil endüstrisinde geliştirilen yazılım, hızlanma ve rejenerasyon (yönetmelikle 200 kW ile sınırlandırıldı) açısından hayati öneme sahip. Bu hesaplama yeteneği, performans ve güvenilirlik parametrelerini hassas enerji yönetimi sağlamak üzere de tamamlayacak. PEUGEOT SPORT ve Capgemini tarafından yeni Hypercar'ın FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'ndaki performansını artırmak için yapılan iyileştirmeler, PEUGEOT yol otomobillerine fayda sağlamaya devam edecek.

Yapay zekanın doğası, PEUGEOT 9X8’in tasarımına rehberlik eden ruha mükemmel bir şekilde uyuyor. Otomobilin davranışını gerçek zamanlı olarak analiz etme becerisi; motorsporlarında hızla gelişen teknolojileri tamamlama, sürekli daha yüksek performans arayışına katkı sağlama ve çok daha geniş bir yarış senaryosu yelpazesini dikkate alma da dahil olmak üzere takım için yeni fırsatlar yaratıyor.

5e6004e92f7e967dbc683e2821a97058_1.jpg

PEUGEOT SPORT Direktörü Jean-Marc Finot bu ortaklıkla ilgili olarak; "PEUGEOT 9X8'i geliştirmek ve yürütmek için dijital teknoloji lideri, veri ve yapay zekâ uzmanı Capgemini ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için mutluyuz. Hibrit Hypercar’ımızın yarış pistinde veya simülatörde kat ettiği her metre ekip tarafından toplanan verilere ek olarak Capgemini'nin ultra gelişmiş araçları kullanılarak kaydedilecek, işlenecek ve analiz edilecek. PEUGEOT’nun Capgemini ile olan ilişkisi, teknolojik mükemmelliğin en iyi örneği ve grubun nasıl bir teknoloji şirketine dönüştüğünü gözler önüne seriyor” açıklamasını yaptı.

ÇOK OKUNANLAR