SEKTÖREL › Peugeot'ya yeni CEO

Peugeot'ya yeni CEO

26 Ocak 2021 / 00:09 Linda Jackson, 20 Ocak 2021 tarihi itibariyle Peugeot markasının CEO’su olarak atandı

Peugeot'ya yeni CEO

Altı yıldır Citroën Global CEO’su olarak görev yapan Linda Jackson, PEUGEOT'nun yeni CEO'su oldu. İngiltere’de doğan ve Warwick Üniversitesi’nde MBA (İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yapan Linda Jackson, kariyerinin tamamını otomotiv endüstrisinde geçirdi.

İngiltere’den Fransa’ya sektör genelinde derin bir bilgi birikimi ve deneyim inşa eden Linda Jackson, finans ve ticari rollerde olmak üzere ilk olarak Jaguar, Land Rover ve Rover Group’ta görevler üstlendi. 90'lı yılların sonlarında Rover Avrupa Bölgesi Finans Müdürü görevinden MG Rover Grubu Avrupa Satış Finansmanı Direktörlüğü’ne geçen Jackson, Jaguar, Land Rover ve Rover Group’ta görev yaptıktan sonra, 2005 yılında Groupe PSA’ya katıldı.

Groupe PSA bünyesinde Finans Direktörü olarak ilk görevine başlayan Linda Jackson, 2009-2010 yılları arasında önce Citroën İngiltere ve ardından Citroën Fransa’da Finans Direktörlüğü görevini üstlendi. Jackson, Temmuz 2010’da Citroën İngiltere ve İrlanda’nın CEO’su oldu. Deneyimli yönetici, 2014 yılında ise Citroën markasının Global CEO’su ve Groupe PSA Global İcra Komitesi üyesi olarak atandı.

Jackson, 2014 yılında başlayan ve altı yıl süren Citroën Global CEO’su görevinde, markayı yeniden konumlandırmayı, satışları artırmayı ve Citroën'i en saygın markalardan birine dönüştürmeyi başardı. Jackson, Ocak 2020’de ise markaların ana akım ürün portföyüyle farklılaşmasını netleştirmek ve sağlamak için Ana Marka Portföyü Geliştirme Başkanı olarak atandı.

PEUGEOT Markası CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede: “PEUGEOT markasına katılmaktan ve son birkaç yıldır ekiplerin sürdürmüş olduğu çalışmaları üstlenmekten büyük mutluluk duyuyorum. Stellantis Grubu’nun tanıtımı ile aynı zamana denk geldiği için bu süreç daha da heyecan verici.” şeklinde konuştu. 

ÇOK OKUNANLAR