SEKTÖREL › Porsche 70 yılı geride bıraktı...

Porsche 70 yılı geride bıraktı...

28 Ocak 2018 / 17:54 Porsche, yetmişinci yaşını neredeyse bütün yılı kapsayan çok özel etkinliklerle kutlayacak...

Porsche 70 yılı geride bıraktı...

İlk modeli olan 356 “No. 1” Roadster’ı 8 Haziran 1948’de üreten Porsche bu yıl 70. Yaşını kutluyor. Markanın “Porsche spor otomobilin 70 yılı” temasıyla 70’inci doğum gününü kutlayacağı yıla girerken düzenlenen etkinlik, Baden-Württemberg eyaletinden ve Stuttgart şehrinden temsilciler, siyasetçiler, ekonomistler ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

Porsche markasının tarihi 1948 yılında başlasa da, spor otomobil üreticisinin kökleri aslında daha da geçmişe, Profesör Ferdinand Porsche’nin hayatını adadığı, oğlu Ferry tarafından devam ettirilen çalışmalara dayanıyor. Ferdinand Porsche, geçtiğimiz yüzyılın başı gibi erken bir dönemde bile, otomotiv endüstrisi için çığır açan yenilikler tasarlıyordu. 1900 yılında kendi ürettiği Lohner-Porsche adlı, motorları tekerlek göbeğinde yer alan elektrikli otomobili temel alarak, dünyanın ilk dört tekerlekten çekişli binek otomobilini yarattı. Aynı yıl, benzin ve elektrikle çalışan karma bir motor geliştirerek, hibrit otomobillerin temelini attı. 1931 yılında Ferdinand Porsche, kendi mühendislik şirketini kurdu. 1939’da tanıtılan “Berlin-Rome”, Porsche adı taşıyacak bir spor otomobil fikrinin başlangıcını temsil ediyordu. 1948 yılında üretilen Type 356 ile oğlu Ferry bu hayali gerçekleştiren kişi oldu.

Ferry Porsche’nin oğlu Ferdinand Alexander tarafından tasarlanan, 356’nın halefi niteliğindeki Porsche 911, sonunda hem teknik beceri hem de tasarım açısından şirketi dünyanın önde gelen spor otomobil üreticilerinden biri konumuna taşıdı. Dünya çapında ilk kez 1963 yılında tanıtılan Porsche 911’nin üretim sayısı, o günden bu yana bir milyonu aştı.

Porsche spor otomobillerin geleceği, Zuffenhausen’de geliştirilen, markanın ilk tümüyle elektrikli teknoloji şampiyonu otomobili Mission E ile şimdiden başlangıç çizgisindeki yerini almış durumda. Bu konsept otomobil, Porsche’nin imzası haline gelen heyecan verici tasarımı, mükemmel bir sürüş performansı ve geleceğin günlük ihtiyaçlarına yanıt veren fonksiyonellik ile buluşturuyor. Dört koltuklu, dört kapılı model, 600 bg’nin üzerinde bir güç değeri sunarken, 500 kilometreyi aşan bir menzile sahip. Sıfırdan 100 km/s hıza 3.5 saniyenin altında ulaşan otomobil, sadece 15 dakikalık şarjla ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin yüzde 80’ini elde edebiliyor. Porsche’nin bu çağın ötesindeki projesi için yaklaşık bir milyar Euro yatırım yapılmış ve Mission E’nin üretileceği Stuttgart-Zuffenhausen’daki şirket merkezinde 1200’den fazla yeni istihdam yaratılmış.

Porsche’nin doğum günü, bu yıl dünya çapında gerçekleştirilecek sayısız etkinlikle kutlanacak. Los Angeles’daki Petersen Otomotiv Müzesi’nde “Porsche Etkisi”, 3 Şubat tarihinde başlayacak. Almanya’da, ilk “Porsche spor otomobilin 70 yılı” sergisi, 20-31 Mart tarihleri arasında, Berlin’deki “DRIVE, Volkswagen Grubu Forumu”nda gerçekleştirilecek. Porsche Müzesi de kutlamalarda yerini alarak, 9 Haziran tarihinde ziyaretçilere kapılarını açacak olan geniş kapsamlı, özel bir sergiye ev sahipliği yapacak. Porsche aynı gün dünyanın dört bir yanında, spor otomobil tutkunlarını bir araya getirecek “Spor Otomobiller Buluşma Günü” etkinlikleri düzenleyecek. 16-17 Haziran hafta sonu ise spor otomobil üreticisinin çalışanları, Zuffenhausen bölgesi sakinleri ve potansiyel müşterileri Stuttgart’taki Porsche Müzesi’nde ve çevresinde gerçekleştirilecek olan, halka açık bir kutlamada buluşacak. 12-15 Temmuz tarihleri arasında, Birleşik Krallık’taki Goodwood yarış pistinde düzenlenecek olan “Hız Festivali” ile 27-30 Eylül tarihlerinde California’da düzenlenecek “Rennsport Buluşması” da, kutlamalar kapsamında yer alan etkinlikler arasında. Kutlamaların son adımı ise Stuttgart’taki Porsche Arena’nın ilk kez ev sahipliği yapacağı 13 Ekim tarihinde gerçekleşecek “Ses Gecesi” olacak.

ÇOK OKUNANLAR