SEKTÖREL › PSA Grubu ile Toyota işbirliğinde yeni bir sayfa...

PSA Grubu ile Toyota işbirliğinde yeni bir sayfa...

30 Kasım 2018 / 17:10 PSA Grubu ve Toyota, Avrupa'daki uzun vadeli ortaklıklarında yeni bir sayfa açıyor

PSA Grubu ile Toyota işbirliğinde yeni bir sayfa...

Toyota Motor Corporation (TMC) ve PSA Grubu (PSA), Avrupa pazarındaki uzun vadeli ortaklıklarının bir sonraki aşamasını açıkladı. Yapılan anlaşmaya göre PSA, 2019 yılının sonundan itibaren Toyota Motor Europe NV/SA (TME) için Avrupa pazarında Toyota markası altında satmak üzere tedarik ettiği ticari araçların ürün gamını arttıracak. PSA bu kapsamda TME’ye bir C-Van tedarik edecek.

PSA ve TME işbirliği 2012 yılında orta sınıf hafif ticari araçlarla başlamıştı. PSA Grubu Fransa’daki Hordain fabrikasında Toyota PROACE modelini üretti.

İki şirket işbirliğini derinleştirerek Avrupa pazarında hem kompakt hem de orta ölçekli hafif ticari araçları sunmak için kendi güçlü yanlarını kullanarak geliştirme ve üretim maliyetlerini optimize etmeyi hedefliyor. Toyota, gelecekteki hafif ticari aracın geliştirme ve endüstriyel yatırım maliyetlerine dahil olacak.

Toyota 2021 Ocak'tan itibaren kompakt A-segmentli modelleri üreten bir ortak girişimi olan Kolin'deki (Çek Cumhuriyeti) Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA) fabrikasının finansal sahipliğini üstlenecek. TPCA ortak girişimi 2002 yılında PSA ve TMC tarafından oluşturuldu ve her bir ortağın hisse oranının yeniden gözden geçirmesine izin veren bir madde içeriyor. Tesis, Toyota'nın halen Avrupa'da faaliyet gösteren yedi diğer fabrikasına katılarak TME'nin bir yan kuruluşu haline gelecek. Kolin tesisi, iki şirket için mevcut A segmenti modelleri üretmeye devam edecek. Toyota gelecekte de Kolin fabrikasında üretime ve istihdama devam edecek.

ÇOK OKUNANLAR