KONSEPT › Renault'dan robot otomobil konsepti

Renault'dan robot otomobil konsepti

19 Eylül 2018 / 22:58 EZ-PRO kişiye özel teslimat lojistiği ve nihai müşteriler için tasarlanan bir platforma sahip

Renault'dan robot otomobil konsepti

Renault Grubu, kişiye özel teslimat konusunda geleceğe ilişkin vizyonunu yansıtan EZ-PRO konseptini tanıttı. Otonom, elektrikli, internet bağlantılı ve paylaşımlı bir araç konsepti olan EZ-PRO, otonom öncü bir kabin ve sürücüsüz robot kabinlerden oluşuyor. Öncü kabindeki görevli, sürüşe odaklanmasına gerek kalmadan sürücüsüz robot kabinlerin yönetimine ve rota planlamasına konsantre olabiliyor. Böylece yiyecek ve hassas eşyaların kişiye özel güvenli teslimatını gerçekleştirebiliyor. Renault’nun ana felsefesi olan “Easy Life/Kolay Yaşam” ile paralel olarak, EZ-PRO'daki görevli için güvenli ve ergonomik bir alan sunulduğu açıklanmakta.

6345d054e0273034d723d485b716b8c5_0.jpg

Otonom robot kabinler konvoy halinde öncü kabini takip edebiliyor aynı zamanda bağımsız da hareket edebiliyorlar. EZ-PRO ticari araç müşterilerinin özel ihtiyaçlarına cevap verebilecek geniş ve çeşitli kişisel modüller sunuyor. Aynı lojistik görevlisi tarafından yönetilen bir kabin konvoyunda her bir kabin, kendi müşterisi ve teslimat adresine farklı ürünlerin teslimatını yapabiliyor. Aynı şekilde bir kabin aynı güzergah üzerinde farklı adreslere teslimat gerçekleştirebiliyor.

6345d054e0273034d723d485b716b8c5_1.jpg

EZ-PRO, tüketicilerin yanı sıra profesyonellere de optimum teslim çözümleri sunmak için tasarlanmış. Alıcılar, bir teslimat zamanı ve yeri seçme özgürlüğüne sahip. Tüketici, aynı zamanda teslimatını görevliden şahsen almayı ya da otonom robot kabinlerdeki self-servis kilitli bölmelerden teslim almayı tercih edebiliyor. Bu kilitli bölmelere, alıcı tarafından telefona indirilen bir uygulama sayesinde 7/24 erişim sağlanabiliyor. Teslimat hizmetinin kusursuz olması için tüketicilere mobil uyarı hizmetleri üzerinden gerçek zamanlı takip seçenekleri de sunuluyor.

6345d054e0273034d723d485b716b8c5_2.jpg

Herkes için sürdürülebilir mobilite anlayışı çerçevesinde EZ-PRO, daha yeşil ve daha sessiz bir taşıma için %100 elektrikli olarak tasarlanmış.

Renault Grubu Kurumsal Tasarım Direktörü Laurens Van Den Acker, “EZ-PRO ile geleceğin mobilitesi etrafında yenilikçi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. EZ-PRO, profesyoneller için fırsat yaratan aynı zamanda tüm kullanıcılara hizmet kolaylığı sağlayan bir konsept. Bu araç, insanı çözümlerinin merkezine yerleştirerek markanın DNA’sını koruyor'' açıklamasını yapıyor.

ÇOK OKUNANLAR