SEKTÖREL › Sadece periyodik bakımla 5 milyon km!

Sadece periyodik bakımla 5 milyon km!

26 Mart 2020 / 00:15 Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai, CleverShuttle filosuyla 5 milyon kilometrelik yol kat etti

Sadece periyodik bakımla 5 milyon km!

Alman araç paylaşım servisi CleverShuttle, hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip sıfır emisyonlu Toyota Mirai filosuyla beş milyon kilometrenin üzerinde yol kat ettiğini açıkladı. 6.5 kez dünyadan aya gidip gelmeye eşdeğer olan bu mesafe iki buçuk yılda kat edilmiş. Bu süreç boyunca periyodik bakımların haricinde Toyota Mirai’ler hiçbir tamire veya parça değişikliğine ihtiyaç duymadan hizmet sunmaya devam etmiş.

2017’nin Eylül ayında Hamburg’da 20 adet Toyota Mirai ile başlayan Toyota ve CleverShuttle filo işbirliği, bugün Almanya’nın çeşitli lokasyonlarında toplam 45 adetlik filo yaratmış durumda. 

7150fa5e17a738e4e5c836f0f8b2d248_0.jpg

154 bg güce sahip sıfır emisyonlu Toyota Mirai, ilerlemek için sadece hidrojene ihtiyaç duyuyor ve enerji gereksinimi yakıt hücresinde elektriğe dönüştürülüyor. Havaya sadece su buharı salımı yapan Toyota Mirai tek bir depoyla 500 kilometreye kadar yol gidebiliyor ve yakıt deposu ise 3 dakikadan daha kısa bir sürede doluyor.

Toyota, bu yılın sonunda Japonya’da ikinci nesil Mirai’nin üretimine başlayacak. Yeni nesil Mirai, daha dikkat çekici tasarımıyla birlikte daha uzun menzil sunacak.

ÇOK OKUNANLAR