SEKTÖREL › Sınıfının en çok satan hibrit otomobili

Sınıfının en çok satan hibrit otomobili

21 Ocak 2021 / 13:10 Suzuki'nin mild-hybrid teknolojili Swift modeli 2020'de sınıfının en çok tercih edilen hibriti oldu

Sınıfının en çok satan hibrit otomobili

Ülkemizde Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen Suzuki'nin Swift Hibrit modeli, geçtiğimiz yıl segmentinin en çok satan hibrit otomobili oldu. Standart güvenlik özellikleri, yüzde 20’yi aşan yakıt tasarrufu sağlayan mild-hybrid teknolojisi ve zengin donanımıyla öne çıkan Swift, 2020'yi kendi kategorisindeki hibrit otomobiller arasında lider olarak tamamladı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde satışa sunulan Swift Hibrit’in başarısı Swift modelinin toplam satışlarına da pozitif ivme kazandırdı. Geçtiğimiz yıl Swift satışlarının %35’i hibrit versiyon satışlarından elde edildi. 

Suzuki, yeni yılda Swift Hibrit sahibi olmak isteyenlere cazip fırsatlar sunuyor. Marka, sınıfının en çok satan hibrit modeli için Ocak ayına özel 60 bin TL’ye 12 ay vade ve 0 faizli kredi veya 9 bin TL takas desteği sunuyor.

c0217d2494a43bed49e0be8ed6a2ca6b_0.jpg

Swift Hibrit Türkiye’de kısa zaman içerisinde elde ettiği başarıyı değerlendiren Suzuki Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Şirin Yurtseven; “Hibrit otomobiller, Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de dizel araçların en büyük alternatifi konumuna geliyor. Özellikle Swift modelimizin yer aldığı B segment hatchback sınıfında, artık dizel otomatik modellerin eski hakimiyetinin olmadığını görmekteyiz. Bu sınıfta sadece birkaç manuel vites seçeneğinde dizel modelleri görebiliyoruz. Swift Hibrit; Türkiye pazarındaki en donanımlı ve en uygun fiyatlı hibrit model olmasıyla pazarda dizel modellerin yerini almaya başladı ve kısa zamanda beğeni kazandı” açıklamalarında bulundu. 

VERİMLİ MILD-HYBRID TEKNOLOJİSİ
Suzuki Akıllı Hibrit Teknolojisi (SHVS)
ile donatılan Swift Hibrit’te; içten yanmalı motoru destekleyen bir entegre marş alternatörü (ISG) ve kablo ile şarja gerek duymayan 12 Volt’luk lityum iyon batarya yer alıyor. Kendi kendini şarj eden hibrit sistem, yakıt verimliliğini daha da artırıyor. Swift Hibrit’in kaputunun altında ise daha fazla yakıt ekonomisi ve daha düşük CO2 emisyon değerleri sunan dört silindirli 1,2 litrelik K12D Dualjet motor yer alıyor. 83 bg güç üreten motor, kombine edildiği CVT şanzıman sayesinde henüz 2.800 d/d’da 107 Nm torku kullanıma sunuyor. Etkili performansı ve yüksek gaz tepkilerine karşın K12D Dualjet motor; NEDC normuna göre sadece 94 gr/km CO2 emisyon değeri ve şehir içinde 100 kilometrede ortalama 4,1 litre karma yakıt tüketimi değerine imza atıyor.

c0217d2494a43bed49e0be8ed6a2ca6b_1.jpg

Swift Hibrit’in güvenlik özellikleri de dikkat çekici. Bunlar arasında Adaptif Hız Sabitleme (ACC) Sistemi, Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi (DSBS), Şerit Takip Sistemi (LDWS), şerit değiştirme uyarısı, yalpalama uyarısı, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi (RCTA), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM), Adaptif Hız Sabitleme (ACC) ve Uzun Far Asistanı (HBA) bulunuyor. Ülkemizde GL Techno ve GLX Premium donanım seviyeleriyle satışa sunulan Swift Hibrit, LED farlar ve LED stop lamba grubu, 16 inç alaşım jantlar, 9 inç dokunmatik multimedya sistemi ve navigasyon, LCD yol bilgi ekranı, anahtarsız çalıştırma sistemi ve çift renk seçenekleriyle sınıfının en donanımlı otomobillerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

ÇOK OKUNANLAR