SEKTÖREL › Tam hibrit Austral E-Tech satışa sunuldu

Tam hibrit Austral E-Tech satışa sunuldu

13 Ağustos 2023 / 23:51 Renault Austral'in 200 beygirlik E-Tech full hybrid motoru seçeceği de Türkiye yollarına çıkıyor

Tam hibrit Austral E-Tech satışa sunuldu

Ülkemizce lanse edildiği Mayıs ayından beri büyük ilgiyle karşılanan Renault Austral ilk olarak 1.3 litrelik hafif hibrit motor seçeneğiyle satışa sunulmuştu. Austral şimdi ise 200 beygir gücünde E-Tech full hybrid motor seçeneğiyle Türkiye yollarına çıkıyor. Techno Esprit Alpine versiyonla satışa sunulan Austral E-Tech full hybrid, kendi kendini şarj eden ve %40'a varan yakıt tasarrufu sağlayan E-Tech full hybrid motor seçeneğinde, şehir içinde %80'e varan elektrikli sürüş vaat ediyor. 20 sürüş destek sistemi (ADAS), MULTI-SENSE ayarları ve Renault'nun en yeni dört tekerlekten yönlendirme sistemi “gelişmiş 4Control” ile donatılan Austral E-Tech full hybrid, opsiyonlar hariç 1.926.000 TL'lik fiyat etiketi taşıyor. 

9cff30b364f28289a7fb7bfbd552e8ed_1.jpg

Uygun koşullarda 130 km/s hıza kadar elektrikli modda sürüş, tek depoyla 1100 km’ye varan menzil ve şehir içi sürüşte benzinli motora kıyasla sürüş şeklini değiştirmeden %40 yakıt tasarrufu sağlayabn E-Tech tam hbrit sistemi, bir içten yanmalı motor; iki elektromotor (çekiş için bir 'e-motor' ve içten yanmalı motoru çalıştırmak, vites değiştirmek ve bataryayı şarj etmek için bir yüksek voltajlı marş jeneratörü), bir merkezi batarya ve bir akıllı çok modlu şanzımandan oluşuyor. 

9cff30b364f28289a7fb7bfbd552e8ed_3.jpg

Austral E-Tech full hybrid’de 96 kW güç ve 205 Nm tork üreten yeni 1,2 litre 3 silindirli turbo beslemeli benzinli motor kullanılıyor. Yüksek güç ve tork üretimine sahip elektromotor (50 kW ve 205 Nm), yüksek kapasiteli bir lityum iyon batarya (1,7 kWh / 400 V) ve ikisi elektrik, beşi hibrit mod olmak üzere 7 vitesli bir şanzıman sistemi ile tamamlanıyor. Bu sayede E-Tech full hybrid teknolojisi 146kW/200 bg toplam güç üretebiliyor. Austral E-Tech full hybrid, 80-120km/s hızlanmasını sadece 5,9 saniyede gerçekleştiriyor. 

Yavaşlama ve fren anında otomatik olarak tetiklenen rejeneratif fren işlevi, yüksek kapasiteli lityum iyon bataryaları şarj ediyor ve E-Tech sisteminin verimliliği ile birleştiğinde optimum yakıt ekonomisi sunuyor. E-Tech full hybrid motorda, sürücü gaz pedalından ayağını çektiğinde veya frene bastığında ne kadar enerji geri kazandığını gösterge paneli ekrandan görebiliyor.

9cff30b364f28289a7fb7bfbd552e8ed_2.jpg

Austral E-Tech full hybrid, Renault'nun üçüncü nesil dört tekerlekten yönlendirme sistemi Gelişmiş 4Control sistemine sahip. Çok kollu arka akstaki yönlendirme sistemi ile arka tekerlekler ön tekerleklerin aksi yönünde maksimum 5° dönüyor. Diğer modellerden (önceden 3.5°) daha iyi olan bu değer sayesinde Austral 10,1 metre dönüş çapı ile rakipsiz bir değere ulaşıyor. Şehir içinde üstün manevra kabiliyeti ve çeviklik sunan Austral, yüksek hızlı yollarda üstün yol tutuş ve konfor sağlıyor. Viraj alırken (seçilen MULTI-SENSE ayarlarına bağlı olarak 50 km/s'den başlayarak), arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yönde 1°'ye kadar dönerek ekstra denge ve sakin bir sürüş deneyimi yaratıyor.

Gelişmiş 4Control, Multi-sense ayarlarındaki ek kişiselleştirme seçenekleriyle optimum yol tutuş sağlıyor. Sürücüler, sürüş tercihlerine göre ince ayar yapmak için 3 yerine artık 13 seviye arasından seçim yapabiliyor. Multi-sense daha keyifli ve gelişmiş bir sürüş deneyimi için Austral'ın araç içi deneyimini kişiselleştirmeye yardımcı oluyor. Multi-Sense teknolojisi; Eco, Comfort ve Sport olmak üzere üç sürüş moduna sahip. Dördüncü mod Perso (Kişisel) ise her ayarın kontrolünü sürücüye bırakıyor. Austral ayrıca, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmak üzere otomatik olarak Eco moduna geçilmesini öneren yeni bir proaktif işleve de sahip.

9cff30b364f28289a7fb7bfbd552e8ed_0.jpg

Yeni Renault Austral’de sunulan 20 adet sürüş destek sistemi, Sürüş, Park Etme ve Güvenlik olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Yaya ve bisiklet algılama fonksiyonlu Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Gelişmiş Şerit Takip Sistemi, Adaptif LED Pure Vision ön farlar gibi özellikler, öne çıkan sürüş destek sistemleri arasında yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR