SEKTÖREL › Tiguan üretimi 6 milyona ulaştı

Tiguan üretimi 6 milyona ulaştı

23 Nisan 2020 / 01:32 İlk kez 2007 yılında yollara çıkan Volkswagen Tiguan 13 yılda 6 milyon adetlik üretime ulaştı

Tiguan üretimi 6 milyona ulaştı

2019 yılında Avrupa’nın en çok satılan SUV modeli olan Tiguan, yollara çıktığı 2013 yılında bugüne kadar 6 milyon adet üretildi. Volkswagen geçtiğimiz yıl üretim bandından ortalama her 35 saniyede bir Tiguan indirdi.

İlk nesli 2007 Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (IAA) tanıtılan Tiguan, pazara sunulduğu o tarihten bu yana son derece başarılı bir satış performansı sergiledi. Volkswagen, lansman tarihini takip eden 2008 yılında hem dört çeker hem de önden çekişli olmak üzere 150 bin adetten fazla Tiguan üretti. 2011 yılında Tiguan’ın, önemli ölçüde güncellenmiş versiyonu pazara sunuldu. Bu operasyonla birlikte Tiguan'ın yıllık hacmi ilk kez 500 bin sınırını aştı.

Tiguan'ın ikinci nesli Nisan 2016'da sunuldu. Başarılı SUV’un ilk defa MQB platformu kullanılarak üretilmesi, birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Artan aks mesafesi sonucunda iç mekan genişlerken, ayrıca otomobile yeni sürüş destek sistemleri de eklendi.

2017 yılında Tiguan'ın 110 mm daha uzun aks mesafesi ve yedi koltuk seçeneği sunan Allspace versiyonu tanıtıldı. Modelin yeni versiyonunda, üretim hattından inen tüm Tiguan modellerinin yüzde 55'i uzun aks mesafeseli olarak üretildi. Bu versiyon, Avrupa pazarlarında ve diğer birçok ülkede Tiguan Allspace olarak yer alırken, Çin'de Tiguan L olarak en çok satan otomobiller arasına girdi. 

Tiguan şu anda, dört farklı zaman diliminde bulunan dört Volkswagen fabrikasında üretiliyor ve neredeyse 24 saat aralıksız üretimi gerçekleştiriliyor. Normal aks mesafesine (NWB) sahip versiyon, Volkswagen’in Almanya’daki Wolfsburg tesisinde Avrupa, Afrika ve Asya pazarları için üretilirken, Moskova'daki Kaluga fabrikasında ise Rusya pazarı ve komşu Orta Asya ülkeleri için üretiliyor. Volkswagen Şangay'da, Çin pazarı için uzun aks mesafesi (LWB) ile Tiguan L'yi üretiyor. Meksika'nın Puebla şehrindeyse, Tiguan Allsplace Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya ülkeleri için üretiliyor.

Tiguan, Türkiye’de ise 2008 yılından günümüze kadar 65 bin adetlik satışa ulaştı.

ÇOK OKUNANLAR