SEKTÖREL › Toyota logosu uzaya da çıkacak...

Toyota logosu uzaya da çıkacak...

15 Mart 2019 / 23:46 Toyota, Japon Uzay Araştırma Ajansı ile birlikte elektrikli bir keşif aracı geliştirecek

Toyota logosu uzaya da çıkacak...

Toyota ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uluslararası uzay araştırmaları için önemli bir işbirliğine imza attı. İlk adım olarak Toyota ve JAXA, hidrojen yakıt hücreli elektrikli otomobil teknolojisine sahip keşif aracının yapımını hızlandıracak. 2029 yılında gönderilmesi planlanan bu araç ay yüzeyindeki araştırma faaliyetleri için kullanılacak. Sınırlı enerji kaynaklarının olduğu ay yüzeyinde, 10 bin kilometreden daha fazla menzil kat edebileceği açıklanan aracın astronotlara daha fazla özgürlük ve kolaylık sağlayacağı belirtiliyor. 

b00a2e7c178f0a0c0e4183792d625915_0.jpg

Toyota ve JAXA’nın geliştirdiği keşif aracı, 6 metre uzunluğa, 5.2 metre genişliğe ve 3.8 metre yüksekliğe sahip. Araçta 13 metreküplük bir yaşam alanı bulunuyor. 2 kişilik kapasiteye sahip olan araç, acil durumlarda dört kişilik kapasiteyle kullanılabiliyor.

Uluslararası uzay araştırmaları, insan faaliyetlerini genişletmek ve sürdürülebilir bir ortam yaratmak adına faaliyetlerini uzayda ve Mars’ta gerçekleştirecek. Araştırmalardaki hedeflere ulaşmak adına robotik misyonlardaki koordinasyonlar, keşif araçlarını kullanan insanların yer alması büyük önem taşıyor.

Toyota Başkanı Akio Toyoda global ölçekte çevresel sorunlara, kendi gezegenimiz açısından yanıt vermenin önem taşıdığını belirterek “Otomobiller insanlara her yerde özgürlük sağlamak için aktif rol oynuyorlar. Bu projeyle birlikte Toyota’nın sürüş performansını ve dayanıklılığını sergileyeceğiz. Uzay için yakıt hücreli teknolojilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR