SEKTÖREL › Toyota'dan hidrojen yakıt hücreli otobüs

Toyota'dan hidrojen yakıt hücreli otobüs

18 Ocak 2015 / 13:26 Toyota, hidrojen yakıt teknolojisini otobüslerde de kullanmaya başladı

Toyota'dan hidrojen yakıt hücreli otobüs

Toyota, Mirai adını verdiği hidrojen yakıt hücreli otomobilin ardından, geliştirdiği bu teknolojiyi şimdi de otobüslerde kullanmaya başladı. Toyota’nın Hino ile birlikte ürettiği otobüsler Japonya’da Toyota City-Oiden hattında test amaçlı çalışmaya başladı. Toyota otobüsün yakıt hücresi sistemini, Hino ise hibrit teknolojisine sahip otobüsün şasi dahil olmak üzere karoser üretimini üstlendi. Yeni yakıt hücreli otobüste sekiz adet 480 lt’lik yüksek basınçlı hidrojen tankı, 2 adet yakıt hücresi ünitesi ve 2 motor yer alıyor. Toyota’nın Hino ile birlikte ürettiği çevreyi kirletmeyen otobüsün en önemli özelliklerinden biri ise, acil durumlarda binalara veya tesislere elektrik sağlayabiliyor olması.

Toyota ve Hino tarafından üretilen hidrojen yakıt hücreli otobüsün testleri halka açık yollarda sürecek. Gerçekleşecek testler sonucunda fizibilitesi yapılacak ve verimliliği ölçümlenecek. Toplanan veriler Ar&Ge çalışmalarına katkı sağlayacak.

Yakıt deposunun dolumu yaklaşık 10 dakika süren otobüs, klima gibi elektronik aksamları çalışırken, 150 km yol katedebiliyor. 

ÇOK OKUNANLAR