SEKTÖREL › Toyota'nın hidrojen yakıtlı gemisi yeniden denizlerde...

Toyota'nın hidrojen yakıtlı gemisi yeniden denizlerde...

08 Şubat 2020 / 12:48 Toyota'nın sıfır emisyonlu Energy Observer gemisi 2020 turuna başlıyor

Toyota'nın hidrojen yakıtlı gemisi yeniden denizlerde...

Toyota'nın hidrojen yakıt hücresi teknolojisini enerji kaynağı olarak kullanan Energy Observer gemisi 2020 turuna başlıyor. İlk hidrojen yakıt hücreli otomobil olan Mirai’yi otomotiv dünyasına kazandıran Toyota, 2020 turuna hazırlanan geminin yakıt hücresi sistemini daha da geliştirdi. Toyota’nın 2050 Çevre Hedefi doğrultusunda Energy Observer ile yakın işbirliği halinde çalışan Toyota Avrupa Teknik Merkezi, Mirai modelindeki yakıt hücresi sistemini özel bir yakıt sistemine dönüştürdü. 

Sistemin tasarlanmasını ve gerekli parçaların üretimini üstlenen Avrupa’daki Ar-Ge ekibi, yakıt hücresi sisteminin kompakt bir hale getirilmesi görevini de üstlendi. Sistemin sadece 7 ay gibi kısa sürede Energy Observer’a uygulanabilmesi, Toyota’nın sahip olduğu yakıt hücresi teknolojisinin farklı alanlarda kullanmaya ne kadar uygun olduğunun göstergesi olarak da öne çıktı.

Denizcilikteki hidrojen kullanımının geliştirilmesi ve enerjide karbon emisyonunu azaltma noktasında hidrojenin iyi bir temel oluşturduğuna inanan Toyota, birçok farklı alanda uygulama alanına imkan veren Yakıt Hücresi Sistemi ile bu teknolojinin pazarda kabul görmesini ve yaygınlaşmasını amaçlıyor. 2017 yılından bu yana projeyi destekleyen Toyota, yakıt hücresi sistemi ile hidrojen toplumu yaratmak istiyor. Bununla birlikte Toyota, ileri mühedislik kapasitesi ve hidrojenli elektrikli araç konusundaki bilgisiyle yakıt hücresi gelişimine önderlik ediyor.

ÇOK OKUNANLAR