FAYDALI BİLGİLER › Türkiye'deki Otomobil Satışları Dikkat Çekiyor !

Türkiye'deki Otomobil Satışları Dikkat Çekiyor !

28 Ekim 2013 / 15:32 Yaz mevsiminin sona ermesi ve yeni yılın yaklaşması otomotiv pazarındaki hareketliliği arttırdı.

Türkiye'deki Otomobil Satışları Dikkat Çekiyor !

Rekabetin yoğun yaşandığı otomotiv sektöründe kur ve faizlerdeki yükseliş ikinci el araçlara talebi artırırken, diğer yandan firmaların fiyat artışına gitmemesi de sıfır araçlardaki satışları etkiledi. Yılın 3. çeyreğini hareketli geçiren otomotiv sektöründeki satışlar Türkiye’nin en büyük pazar yeri sahibinden.com ilanlarına da yansıdı.

2013 yılının üçüncü çeyreğine ait sahibindex “vasıta” verilerine göre 1 Temmuz ��" 30 Eylül tarihleri arasında girilen vasıta ilanı sayısı 1 milyon 528 bin 425’i buldu.

En hızlı satılan marka

Sahibindex 2013 üçüncü çeyrek “vasıta” verilerine göre, ilan giriş tarihinden bağımsız olarak en çok ve ortalama 8 gün ile en hızlı satışı yapılan marka Hyundai oldu. Hyundai’yi 9 gün ile Renault, Toyota, Ford, Volkswagen ve Fiat takip etti.

En çok satılan marka ve model

sahibinden.com aracılığıyla üçüncü çeyrekte en çok satılan otomobil markası 39 bin 913 adet ile Renault oldu. Tüketicilerin en çok tercih ettiği otomobil modeli Opel Astra ise ortalama 25 bin 500 TL’den satışa sunuldu.

Üçüncü çeyreğin en çok tercih edilen otomobilleri

2011, 2012 ve 2010 model, beyaz renkli, yakıt tipi benzin ve LPG, manuel vites ve Sedan kasa olarak belirlendi. Alıcılar otomobillerini yüzde 59,7 oranında sahibinden almayı tercih etti.

Kaynak: sahibinden.com

ÇOK OKUNANLAR