SEKTÖREL › Vivaro-e'ye hidrojen yakıt hücreli versiyon

Vivaro-e'ye hidrojen yakıt hücreli versiyon

01 Haziran 2021 / 21:24 Üç dakikada şarj olan Opel Vivaro-e HYDROGEN, 400 kilometrenin üzerinde menzil sunuyor

Vivaro-e'ye hidrojen yakıt hücreli versiyon

Opel, şarj edilebilir yakıt hücresi teknolojisine sahip olan hafif ticari araç modeli Vivaro-e HYDROGEN’i tanıttı. Sıfır emisyonlu ulaşım sağlayan olan Vivaro-e HYDROGEN, 3 dakikalık kısa şarj süresiyle dikkat çekiyor. Yakıt hücreli elektrikli araç (FCEV), iki adet sürgülü yan kapıya sahip batarya elektrikli Opel Vivaro-e temel alınarak geliştirilmiş. 

Vivaro-e HYDROGEN’deki şarj edilebilir yakıt hücresi sistemi, aracın kaputunun altındaki mevcut güç-aktarma sistemiyle yakıt hücresi sisteminin entegrasyonunu sağlıyor. Vivaro-e BEV’in bataryası üç adet 700 bar hidrojen tankı ile değiştirilerek; karbon fiber silindirlerin sadece üç dakikada dolması ve 400 km’nin üzerinde (WLTP) menzile ulaşması sağlanıyor. Zekice uygulanan bu sistem sayesinde bu araç, batarya elektrikli versiyon ile aynı kullanım özelliklerini sunuyor. Her iki versiyon da gövde üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan 5,3 ila 6,1 metreküplük kargo hacmi ve 1100 kilograma kadar yükleme kapasitesi sunuyor. 

33591af799c5f76c5ac8270f0f5771d3_0.jpg

Opel Vivaro-e HYDROGEN, 45 kW’lık yakıt hücresi ile karayolu sürüşleri için gerekli olan enerjiyi üretirken, ön koltukların altına yerleştirilen 10,5 kWh kapasiteli lityum iyon batarya ise ilk hareket veya hızlanma gibi güç gereksinimin olduğu sürüş koşullarında ek güç sağlıyor. Bu tür durumlarda batarya güç ihtiyacını karşıladığından, yakıt hücresi optimum çalışma koşullarında çalışabiliyor. Batarya rejeneratif fren imkanı sunarken, şarj etme çözümü bataryayı örneğin bir şarj istasyonunda şarj etme imkanı da tanıyor. Ayrıca batarya, 50 km boyunca tamamen batarya elektrikli sürüş menzili sunuyor.

33591af799c5f76c5ac8270f0f5771d3_2.jpg

“Hidrojen, fosil yakıtlardan arındırılmış bir gelecekte entegre ve verimli enerji sisteminin temel unsuru olabilir” diyerek konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Opel CEO’su Michael Lohscheller; “Hidrojen yakıt hücreli araç teknolojilerinde 20 yıldan daha uzun süredir deneyime sahibiz. Dünyada sıfır emisyon, uzun sürüş menzili ve sadece üç dakikada şarj ayrıcalığını bir arada sunan neredeyse başka güç-aktarma sistemi yok” açıklamasında bulundu.  

Vivaro-e HYDROGEN, Rüsselsheim'da Opel Özel Araçlar (OSV) tarafından üretilecek. Ana şirket Stellantis’in küresel “Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Yetkinlik Merkezi” de Opel bünyesinde bulunuyor. Vivaro-e HYDROGEN, Opel’in tamamen elektrikli LCV ailesinin en yeni üyesi olarak Vivaro-e ve Combo-e’yi tamamlıyor. Ürün gamına eklenecek bir sonraki model olan yeni Movano-e de 2021 yılında satışa sunulacak. Yani markanın tüm hafif ticari araç portföyü bu yılın sonuna kadar elektrikliye geçmiş olacak. Opel, 2024 yılına kadar tüm binek ve hafif ticari modellerinin bir elektrikli versiyonunu sunacak.

ÇOK OKUNANLAR