SEKTÖREL › Volvo'ya küresel NCAP inovasyon ödülü!

Volvo'ya küresel NCAP inovasyon ödülü!

13 Haziran 2013 / 15:00 Volvo, yaya koruma alanındaki çalışmalarıyla 2013 Küresel NCAP İnovasyon Ödülü'ne layık görüldü

Volvo'ya küresel NCAP inovasyon ödülü!
Volvo'ya yaya koruma çalışmalarından dolayı verilen 2013 Küresel NCAP İnovasyon Ödülü, Seul-Güney Kore’de düzenlenen "Araç Güvenliği Geliştirme Konferansı"nda Volvo Cars Güvenlik Kıdemli Teknik Uzmanı Prof. Lotta Jakobsson tarafından kabul edildi. Prof. Jakobsson; konferansta, Volvo Cars’ın yaya koruma alanında başarıları hakkında bir sunum gerçekleştirirken, yeni Volvo V40’ın yaya hava yastığı teknolojisi ile ilgili bir raporu da paylaştı.

Lotta Jakobsson, "Yayalar için dünyanın ilk hava yastığını geliştirmemizdeki ana amaç, korunmasız yayaların kaput ve ön cam çevresindeki alana çarpmaları gibi istenmeyen durumlarda, ciddi kafa yaralanmaları riskine karşı onları korumaya yardımcı olmaktır,” açıklamasında bulundu.

Çin'de, trafik kazalarında ölenlerin yüzde 25’i yayalardır.  Avrupa'da bu rakam yüzde 14’ken ABD’de yüzde 12 olduğu belirlenmiştir. Yayaların çok daha fazlası ise bu kazalarda ciddi şekilde yaralanmaktadır. Bir otomobilin yayaya çarpması durumunda en ciddi baş yaralanmaları; kaput paneli, ön camın en alt kenarı ve A sütunlarının sert yapısından kaynaklanır.

Dünyanın ilk yaya hava yastığı
Volvo Cars, 2010 yılında Tam Otomatik Frenli Yaya Algılama sistemini otomobillerinde sunmaya başlayarak istatistikleri etkisiz hale getirmeyi amaçladı. Sistem, 35 km/s’ye kadar olan hızlarda sürücü bir tepki vermezse yayalar ile çarpışmayı önleyebiliyor. Daha yüksek hızlarda ise çarpışmadan önce aracın hızını mümkün olduğunca düşürmeyi amaçlıyor. 2012 yılında tanıtılan Volvo V40, bir yaya ile çarpışmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda, istenmeyen sonuçları hafifletmek için  dünyanın ilk yaya hava yastığı teknolojisi ile donatıldı.

Otomobilin motor kapağı menteşelerinin hepsi piroteknik serbest bırakma mekanizmalarına sahip. Bu mekanizmalar, sistem aktif hale geldiğinde bir pimin çekilmesini sağlıyor ve motor kapağı panelinin arka kısmını serbest bırakıyor. Aynı anda hava yastığı aktif hale gelerek gazla dolmaya başlıyor. Hava yastığı şişerken motor kapağını yukarı kaldırıyor. Kapak on santimetre yukarı kalkarak bu pozisyonda kalıyor. Motor kapağı ile motor bölümündeki sert malzemeler arasındaki ekstra boşluk motor kapağının deforme olabilmesi için mesafe kazandırıyor ve yayanın kaportaya çarpması halinde çarpma etkisini azaltıyor. 

Tam olarak şiştiğinde, hava yastığı ön cam silecek girinti kısmının tamamını, ön camın yaklaşık üçte birini ve A-sütunlarının alt kısmını kaplıyor. Sistemin aktivasyonundan hava yastığının şişmesinin tamamlanmasına kadar olan tüm işlem, saniyenin yüzde birinin birkaç katı kadar bir sürede gerçekleşiyor.

ÇOK OKUNANLAR