SEKTÖREL › Yarı otonom Fiat Ducato yollarda...

Yarı otonom Fiat Ducato yollarda...

06 Aralık 2021 / 01:07 Ducato’nun yenilenen versiyonu, segmentinde bir ilk olarak 2’nci seviye otonom sürüş sunuyor

Yarı otonom Fiat Ducato yollarda...

Yenilenen Fiat Ducato Türkiye’de satışa sunuldu. Yüksek performans, teknoloji ve güvenlik özellikleriyle fark yaratan yenilenen Ducato, İleri Sürüş, Plus ve Tekno Plus isimli opsiyon paketleriyle tercih edilebiliyor. VanKamyonet ve Minibüs versiyonlarıyla sunulan Ducato, Van gövde tipinde 343.900 TL’den başlayan fiyat etiketleri taşıyor. Sınıfının en iyi yükleme hacmine sahip Ducato Van 8 m3’den 17 m3’e kadar 5 farklı hacimle, kamyonet ise 2.8 m’den 4.2 metrelik kasa uzunluklarına sahip alternatiflerle satın alınabiliyor. 

0e8f78a2b8663142ca9bb14e062af78c_2.jpg

Segmentinde bir ilk olarak 2’nci seviye otonom sürüş imkanı sağlayan Ducato, Euro 6D Final’e uygun üçüncü nesil 2.2 litrelik Multijet motorun 140 ve 160 bg gücünde iki farklı versiyonuyla tercih edilebiliyor. Önceki nesillere kıyasla yüzde 7 oranında daha az yakıt tükettiği açıklanan Ducato'nun daha sessiz ve dayanıklı olan üçüncü nesil Multijet motorları, manuelin yanı sıra 9-ileri tam otomatik şanzımanla da tercih edilebiliyor.

Kullanıcısına fonksiyonelliğin yanında otomobil konforu da sunduğu belirtilen Ducato, yenilenmiş koltukları, kullanışlı sürücü kokpiti, yeni torpidosu ve fonksiyonel kapı panelleriyle rakiplerinden ayrılıyor. Yeni Ducato ile birlikte sunulan gelişmiş sürüş destek sistemleri de sürüş güvenliği ve sürüş konforunu en üst seviyeye taşıyor. Yenilenen Ducato’da; Elektrik Destekli Direksiyon, Start & Stop, Beyaz Işıklı Yeni Tavan Lambası, Yolcu Emniyet Kemer İkazı, Geliştirilmiş ESC Sistemi, Rüzgar Savrulma Asistanı, İkincil Çarpışma Önleme, Römork Denge Asistanı, Van ve Kamyonet versiyonlarında 5” Uconnect radyo ve direksiyondan kumanda sistemi standart olarak sunuluyor. 

0e8f78a2b8663142ca9bb14e062af78c_0.jpg

Yenilenen Ducato’nun Plus Paketi’nde standart donanıma ek olarak 7 inçlik UConnect Radyo, Tamamen Dijital Gösterge Paneli, Deri Direksiyon Simidi ve Vites Topuzu, Elektrikli Katlanır Aynalar, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Arka Park Sensörü, Kablosuz Şarj ve Yolcu Hava Yastığı bulunuyor. Teknoplus Paket ise Plus Pakette sunulan bu özelliklerin haricinde 10 inçlik multimedya ile Otomatik Klima sunuyor.

95e94e861eff85b60ebd146b496c2c73_0.jpg

Yenilenen Ducato’nın opsiyon paketlerinden; İleri Sürüş Paketi’nde ise Akıllı Hız Asistanı, Yorgunluk Asistanı, Acil Fren Destek Sistemi (yaya ve bisiklet), Adaptif Cruise Control, Yağmur-Karanlık Sensörleri, Geri Görüş Kamerası, Trafik İşareti tanıma ve Uzun Far asistanı, Köşe Aydınlatmalı Sis Farları, Kör Nokta ve Çapraz Uyarı Sistemi, Full Led Farlar ve elektrikli Park Freni sunuluyor. Yenilenen Ducato’da Şerit Takip Destek Sistemi, Stop&GO fonksiyonlu Adaptif Cruise Control, Trafik Yorgunluk Asistanı sunuluyor. 30km/s hıza kadar aktif çalışan Adaptif Cruise Control sistemi diğer güvenlik özellikleriyle biraraya gelerek Stop&GO işlevi kazanıyor ve önde seyreden araç durduğunda Ducayo’yu tamamen durdurup, trafik hareket ettiğinde yeniden çalıştırmaya başlıyor. Yenilenen Ducato’da bulunan kamera ve radar sistemleri ise ön ve yandaki araçları tespit ederek şeritte kalma ve trafik yoğunluğuna göre yavaşlama, durma, hareket etme fonksiyonlarını yerine getiriyor. Şerit Kontrol Sistemi ise sinyal vermeden şerit dışına çıkmalarda sesli ve görsel uyarı ile birlilkte direksiyona da güç uygulayarak aracı yeniden şeride getiriyor. 

ÇOK OKUNANLAR