SEKTÖREL › Yaya güvenliğinde Volvo farkı!

Yaya güvenliğinde Volvo farkı!

03 Şubat 2017 / 11:00 Volvo S90 ve V90, Euro NCAP AEB Yaya Güvenliği Testlerinde en yüksek puanları elde etti

Yaya güvenliğinde Volvo farkı!

Volvo Cars, yeni S90 ve V90 ile Yayalar İçin Otonom Acil Frenleme (AEB) testlerinde altı noktada tam puan alan ilk otomobil üreticisi oldu. Her iki model, ayrıca genel değerlendirmede 5 yıldız alarak, otomotiv güvenliği inovasyonu konusunda liderler arasındaki konumunu güçlendirdi.

Euro NCAP tarafından düzenlenen AEB Yaya testleri, yaya algılama sistemlerinin performansını ölçmek üzere tasarlanıyor. Testlerde AEB sistemi olmasa ölümcül bir şekilde sonuçlanabilecek üç ayrı kaza senaryosu kullanılıyor. Testler, gerçek hayatta yayaların dahil olduğu kazalarda sıklıkla karşılaşılan kritik ve yaygın durumları içeriyor:

-Bir yayanın sürücünün bulunduğu taraftan yola çıkması durumu

-Bir yayanın yolcunun bulunduğu taraftan yola çıkması durumu (bu senaryo için iki ayrı test düzenleniyor)

-Bir çocuğun park etmiş iki aracın arasından, yolcunun bulunduğu taraftan yola çıkması durumu

S90 ve V90'ın genel sonuçları, geçen yıl testlere giren tüm modelleri geride bıraktı. Bu sonuçlar, Euro NCAP Otonom Acil Frenleme Otomobilden Otomobile arkadan çarpma testlerinden (AEB City ve AEB Urban) tam puan alan XC90'ın ayak izlerini takip ediyor.

Volvo Güvenlik Merkezi Direktörü Malin Ekholm konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Otomobillerimizin güvenlikle ilgili tüm ihtiyaçları karşılaması ve derecelendirme kurumları tarafından geliştirilen tüm testleri geçmesi için çok çalışıyoruz. Odaklandığımız konu, her zaman olduğu gibi güvenlik. Otonom Acil Frenleme sistemleri, trafik kazalarını ve yaralanmaları da azaltmakta çok etkili olacağına inandığımız tam otonom sürüşe sahip otomobillere giden yolculuğumuzda ileriye doğru atılmış önemli bir adım" dedi.

Volvo'nun Otonom Acil Frenleme testlerindeki başarısı tüm Volvo otomobillerde standart olarak yer alan City Safety sisteminin bir sonucu. City Safety, hem gece hem de gündüz, yoldaki araçlar, yayalar ve bisikletliler gibi potansiyel tehditleri algılayarak çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR