SEKTÖREL › Yeni 7 Serisi Tersane İstanbul'da sahne aldı

Yeni 7 Serisi Tersane İstanbul'da sahne aldı

30 Mayıs 2022 / 00:01 İlk kez tamamen elektrikli versiyonu da geliştirilen BMW 7 Serisi Türkiye'de ilk kez gösterildi

Yeni 7 Serisi Tersane İstanbul'da sahne aldı

BMW'nin 7'nci nesli 19 Nisan tarihinde gün ışığına çıkan amiral gemisi modeli 7 Serisi, geçtiğimiz günlerde ise Tersane İstanbul'da gerçekleştirilen özel bir etkinlikte Türk otomotiv basınına ve özel davetlilere tanıtıldı. Önümüzdeki aylarda Türkiye pazarına sunulması planlanan yeni X7 ile birlikte sahneye çıkan yeni 7 Serisi, ayırt edici tasarımı, teknolojik özellikleri ve elektrikli i7 versiyonuyla lüks segmentteki dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Yeni BMW 7 Serisi, güçlü ve ayırt edici bir yüz ifadesine sahip. Standart olarak BMW Selective Beam özelliğine sahip olan adaptif LED farlarla donatılan otomobil, ülkemizde standart olarak, Swarovski taşlarla süslenen Iconic Glow Kristal Farlar ile sunuluyor. Yeni BMW 7 Serisi'nin monolitik yüzey tasarımı, birbirine uyumlu olarak genişleyen dış ölçüler ve yan profilden bakıldığında öne doğru hareket eden bir görünümü yansıtıyor. Otomobil, büyük ve heybetli gövdesine rağmen dinamik bir siluete sahip. 

e6a1d87602d12a282ea493ed0891c72a_0.jpg

Shy Tech yaklaşımı sayesinde önceki modele göre daha az sayıda düğme ve kontrol barındıran yeni 7 Serisi'nde ilk kez iX ile hayatımıza giren BMW Kavisli Ekran da yer alıyor. Tamamen dijital 12.3 inçlik gösterge paneline ve 14.9 inçlik kontrol panelini bir araya getiren Kavisli Ekran, benzersiz bir ambiyans deneyimi yaşatan BMW Interaction Bar ile etkileşim halinde çalışıyor ve lüksü yeniden yorumluyor. BMW Kavisli Ekran ve BMW Interaction Bar’ın yanı sıra, yine standart olarak sunulan yeni nesil BMW Head-Up Display de sürücülere tüm sürüş pozisyonlarında optimum rehberlik ediyor. Lüks ambiyans deneyimi BMW CraftedClarity kristal cam uygulamaları, iç kaplamalar ve paslanmaz çelikten üretilmiş hoparlör kapakları ile zenginleştirilmiş. Kapılardaki Touch Command kontrol üniteleri de artık arka koltuktaki yolcuların otomobilin ses sistemini kullanarak telefon görüşmeleri yapmasına imkân tanıyor.

e6a1d87602d12a282ea493ed0891c72a_1.jpg

Yeni BMW 7 Serisi’nde konforlu Executive Lounge koltuklar standart olarak yer alıyor.  Mevcut modele göre daha geniş koltuk yüzeylerinin yanı sıra sürücü ve ön yolcu için kapsamlı elektrikli ayar, koltuk ısıtma ve bel desteği sunuluyor. Sürücü, ön yolcu ve arka sıra için isteğe bağlı çok işlevli sunulan koltuklar, optimize edilmiş soğutmalı aktif koltuk havalandırmasını ve dokuz programlı bir masaj işlevini de içeriyor. Executive Lounge seçeneği, arka koltuktaki yolcular için tecrübe edilmemiş oturma konforu ve eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Koltuk ayar fonksiyonlarında yapılan geliştirmeler ise son derece konforlu bir dinlenme pozisyonu sağlıyor.

e6a1d87602d12a282ea493ed0891c72a_2.jpg

Yeni BMW 7 Serisi Avrupa'da ilk etapta tamamen elektrikli BMW i7 xDrive60 versiyonuyla satışa sunulacak. WLTP normlarına göre 625 km'ye varan menzil sunan bu modeli ön ve arka aksta yer alan iki elektrik motor hareket ettiriyor. Toplamda 544 bg güç ve 745 Nm tork üreten yeni BMW i7 xDrive60, DC şarj istasyonunda yüzde 10'dan yüzde 80 doluluğa sadece 34 dakikada ulaşabiliyor. 

Yeni BMW 7 Serisi’nin dizel motora sahip versiyonu ise 740d xDrive modeli ile sunulacak. 300 beygir güç çıkışına sahip olan bu modelin yeni BMW i7 xDrive60 modelinin hemen ardından yollara çıkması bekleniyor.

e6a1d87602d12a282ea493ed0891c72a_3.jpg

Yeni BMW 7 Serisi için özel olarak Tersane İstanbul'da gerçekleştirilen etkinlikte Borusan Otomotiv Grubu’nun Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü olma misyonuna ve sürdürülebilirlik hedeflerine değinen Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik konuşmasına Yeni BMW 7 Serisi'nden bilgiler vererek başladı. Tiftik, “Türkiye temsilcisi olduğumuz BMW markamızın 45 yıllık geçmişe sahip olan amiral gemisi modeli yeni BMW 7 Serisi, bir ilk olarak ilk etapta sadece tamamen elektrikli motorlu versiyonuyla dünyada satışa sunuluyor. Böylelikle üreticimiz BMW Group, 2025 sonuna kadar tamamen elektrikli 2 milyon otomobil hedefine daha da yaklaşacak. Geniş iç mekânı ve fark yaratan donanımlarıyla kişiye özel lüks mobilite kavramını yeniden yorumlayan ve segmentindeki standartları belirleyen Yeni BMW 7 Serisi için kısa bir süre sonra ön siparişleri almaya başlamayı ve teslimatları da 2023'ün ilk çeyreğinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yeni BMW 7 Serisi'nin yanında, satışa sunulduğu dönemden bu yana BMW tutkunlarıyla buluşturmayı arzu ettiğimiz, BMW X ailesinin en önemli modeli, Yeni BMW X7'nin de ön gösterimini gerçekleştiriyoruz. Bu aracımızın ön siparişlerini de Yeni BMW 7 Serisi’nde olduğu gibi kısa bir süre sonra almaya başlayacağız. Yeni BMWX7’nin teslimatları ise gelecek yılın ilk çeyreğinde gerçekleşecek.” dedi.

Tiftik sözlerine Borusan Otomotiv'in 2013 yılında BMW i3 ile çıktığı elektrikli mobilite yolculuğunun geldiği noktadan bahsederek devam etti. Tiftik, "Bu serüvende kendimize 'Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü Olmak' misyonunu belirledik. Belirlediğimiz sürdürülebilirlik hedefleri ve üstlendiğimiz öncü rol doğrultusunda Türkiye temsilcisi olduğumuz markalarımızın en yeni ve çevreci modellerini müşterilerimizle tüm dünyayla eş zamanlı olarak buluşturuyoruz. Ana faaliyet konularımız dışında da özelikle toplumsal sorumluluğumuz çerçevesinde aldığımız inisiyatiflerle sektörümüzde fark yaratmaya devam ediyoruz. Çok kısa bir süre önce üreticimiz BMW Group tarafından yıl içerisinde yapmış olduğumuz sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında BMW Group Polaris Sustainability Award 2022 / Polaris Sürdürülebilirlik büyük ödülüne layık görülmek, bizlere büyük bir gurur yaşattı” diyerek tamamladı.

ÇOK OKUNANLAR