YENİ MODELLER › Yeni Audi A4 ortaya çıktı!

Yeni Audi A4 ortaya çıktı!

30 Haziran 2015 / 23:25 Tamamen yenilenen otomobil bir önceki jenerasyona göre 120 kg daha hafif

Yeni Audi A4 ortaya çıktı!

Audi tamamen yenilediği 2016 model A4’ün üzerindeki örtüyü kaldırdı. B9 koduyla anılacak olan otomobilin sedan ve station wagon gövdeli versiyonları tanıtıldı. Audi’nin tasarım anlayışı da göz önünde bulundurulduğunda yeni A4’ün evrimsel bir tasarıma sahip olması çok şaşırtıcı değil, ancak otomobilin selefine göre daha keskin çizgileri farkın anlaşılmasına yardımcı oluyor. Daha büyük tek parça ızgaraya, yeni bir desene sahip LED gündüz farlarını bünyesinde barındıran yeni farlara, daha eğimli tavan çizgisine, daha büyük tekerlek boşluklarına ve yeni stoplara sahip olan otomobil, ayrıca selefine kıyasla daha büyük boyutları ile de dikkat çekiyor. 4.73 metre uzunluğunda, 1.84 metre genişliğinde ve 1.43 metre yüksekliğindeki otomobil, yerine geçtiği B8 kodlu otomobile kıyasla 25 mm daha uzun, 16 mm daha geniş ve 12 mm daha büyük aks aralığına sahip. Yeni otomobilin tasarımı ise hem sedan hem de station wagon gövdeli versiyonların daha düşük hava sürtünme katsayısına sahip olmasını sağlamış.

Tanıdık tasarımına rağmen yeni A4 selefine kıyasla 120 kg hafifleyen yeni A4, baz motor seçeneği olarak sunulan 1.4-litre TFSI motor ile birlikte 1.320 kg’lık kuru ağırlığa sahip oluyor.

Yeni otomobilin kabini, aks aralığındaki artışın da yardımıyla bir önceki jenerasyona kıyasla 23 mm daha geniş diz mesafesi sağlıyor. Kabin ayrıca tamamen yeniden tasarlanmış olan koltukları, opsiyonel olarak sunulan ve daha önce TT ve Q7 modellerinde karşımıza çıkan 12.3 inçlik tamamen dijital ve ayarlanabilir gösterge paneli ve üst donanım seviyesinde sunulan 8.3 inçlik tableti andıran bir ekrana sahip olan infotainment sistemi ile de dikkat çekiyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 1.4-litre hacimli TFSI motor 150 bg güç ve 250 Nm torku ile baz motor seçeneği olarak sunulurken. 190 bg ve 252 bg gücündeki iki adet 2-litre TFSI benzinli, 150 bg ve 190 bg gücündeki iki adet 2-litre TDI dizel ve 218 bg ve 272 bg gücündeki iki adet 3-litre TDI dizel motorlar diğer seçenekler olarak müşterilere sunulacak. Audi yeni A4 Avant’ta ayrıca 170 bg güç ve 270 Nm tork üreten 2-litre TFSI motora sahip olan ve basınçlı doğalgaz (CNG) ile çalışan g-tron motor seçeneğine de yer verecek.

Yeni Audi A4 Sedan ve A4 Avant önümüzdeki sonbaharda satışa sunulacak.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR