YENİ MODELLER › Yeni Mazda2’nin üretimine başlandı

Yeni Mazda2’nin üretimine başlandı

22 Temmuz 2014 / 11:09 Otomobil Cenevre’de gösterilen Hazumi konseptinden pek de farklı görünmüyor

Yeni Mazda2’nin üretimine başlandı

Mazda yeni “2” modelinin nasıl görüneceğini bizlere geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardığı Hazumi konseptiyle göstermişti. Yeni Mazda2 şimdi Mazda3 ve Mazda6 modellerinin ardından Kodo tasarım dili ile birlikte karşımıza çıktı. Otomobilin yalnızca dış tasarımıyla ağabeylerine benzemiyor, Mazda tasarımcıları “3” ve “6”da karşımıza çıkan basit ve kullanışlı iç mekanı başarılı bir şekilde “2”ye uyarlamış.

Japon üretici her ne kadar henüz otomobilin bütün detaylarını bizlerle paylaşmamış olsa bile yeni otomobilin henüz geliştirilen ve 105 bg güç ile 250 Nm tork üreten 1.5-litre SKYACTIV-D dizel motor ile sunulacağını biliyoruz. Mazda yetkilileri pazarlardaki talep doğrultusunda otomobilin farklı güçlerdeki 1.5-litre SKYACTIV-G motor ile de sunulacağını söylerken, sözlerine her iki versiyonun da manuel ve otomatik şanzıman satın alınabileceğini sözlerine ekliyorlar.

Otomobilin boyutları hakkında da henüz resmi bir bilgi mevcut olmasa bile biz boyutların 4070 mm uzunluğuna, 1730 mm genişliğinde ve 1450 mm yüksekliğindeki Hazumi konseptinden çok farklı olmayacağını düşünüyoruz.

Mazda yetkilileri Japonya’da satılacak olan Mazda2’lerin üretimine Hofu, Japonya’da bulunan fabrikalarında başladıklarını söylerken, otomobilin satışına Japonya’da önümüzdeki sonbahardan itibaren, dünyanın diğer bölgelerinde ise yıl sonunda veya 2015 yılı başında başlanacağını belirtiyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR