SEKTÖREL › Yeni Renault Clio Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı

Yeni Renault Clio Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı

24 Mayıs 2019 / 01:14 Yeni Renault Clio, Euro NCAP güvenlik testlerinden beş yıldız alarak önemli bir başarıya imza attı

Yeni Renault Clio Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı

Renault, Euro NCAP testlerinde elde ettiği başarılı sonuçlarla dikkat çekiyor. Markanın beşinci nesil Clio modeli de Euro NCAP testlerinde en güvenli şehir otomobillerinden biri olmayı başardı. Maksimum puan olan 5 yıldızı alan 22’inci Renault Grubu otomobili olan yeni Clio bu performansı, geliştirilmiş pasif güvenlik özellikleri ve kategorisinin en kapsamlı sürüş destek sistemleri sayesinde elde etti. 

CMF-B platformu üzerine geliştirilen yeni Clio, optimize edilmiş karoseri, yolcuların tamamına optimum destek sağlayan geliştirilmiş koltuk yapısı ve aktif gergili, yük sınırlayıcıları emniyet kemerleri ile öne çıkıyor. Renault tarafından desteklenen Fix4sure teknolojisi, mükemmel yolcu güvenliği sağlıyor ve kaymaya bağlı yaralanmaları önlüyor. Ayrıca yeni Clio’nun ön yolcu ve arka koltuklarına her tipte çocuk koltuğu, isofix ve I-size sistemiyle yerleştirilebiliyor. Otomobil, yandan darbelerde geliştirilmiş kafa koruması sağlıyor. 

Yeni Clio, zengin bir standart donanım listesine sahip. Bu donanımlar arasında; 6 adet hava yastığı, acil durum fren destekli ABS, bir kamera ve radar (bu ekipmanlar şeritte kalma yardımı, hız uyarılı trafik işareti tanıma özelliği, güvenli mesafe uyarısı ve acil durum fren destek sistemi gibi sistemlerin çalışmasına olanak sağlıyor), hız ayar ve sınırlayıcı, emniyet kemeri hatırlatıcısı (arka koltuklarda yolcu varsa, bu koltuklar için de uyarı veriliyor) ve acil durum arama sistemi bulunuyor. Ayrıca standart olarak sunulan %100 LED ön farlar, otomatik kısa/uzun far ve kendiliğinden kararan iç dikiz aynası da güvenli bir görüş sağlıyor. 

Clio’nun yeni elektronik mimarisi sayesinde, yaya, bisikletli ve diğer araçları algılayan aktif acil fren destek sisteminin kullanılması mümkün hale geliyor. Yeni Clio, bu özelliği ile EURO NCAP AEB yaya/bisikletli kategorisinde 12 üzerinden 11 gibi yüksek bir puan elde etmeyi başardı. Yeni Clio, daha fazla güvenlik ve konfor sunmak için Otoyol ve Trafik Sıkışıklığı Desteği gibi özelliklerle gelişmiş sürüş destek sistemlerini sunarak otonom sürüş için de ilk adımı atıyor. 

ÇOK OKUNANLAR