KONSEPT › 500 bg’lik Quartz konsepti Paris’e geliyor

500 bg’lik Quartz konsepti Paris’e geliyor

18 Eylül 2014 / 21:56 Peugeot'nun konsept aracı, markanın crossover modellerinin geleceğine ışık tutacak

500 bg’lik Quartz konsepti Paris’e geliyor

Peugeot hibrit crossover konsepti Quartz’ın bilgilerini konsept aracın önümüzdeki ay düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan tanıtımı öncesinde açıkladı. Marka tarafından “Geleceğin SUV’si” olarak gösterilen konsept otomobil, keskin çizgileri ve kısa ön ve arka çıkıntılarıyla dikkat çekiyor. 23 inçlik devasa jantların üzerinde yer alan otomobil 4.5 m uzunluğunda, 2.06 m genişliğinde. Konseptin hafif kalabilmesi amacıyla, yapısında kompozit bir malzemeden faydalanılmış ve gövde panelleri yapıştırılmış. Peugoet B-sütununa sahip olmayan yeni konseptinde araca ilgiyi arttıracak ‘makas kapılar’a yer vermiş. Farlar ve stoplarda ise LED teknolojisi kullanılmış.

Peugeot Quartz’ın 500 bg güç üreten hibrit sistemi 270 bg güç üreten 1.6-litre dört silindirli THP turbo benzinli motor ve biri önde, biri arkada olmak üzere her biri 115 bg gücündeki iki ayrı motordan meydana geliyor.

Sadece elektrik ile 50 km’lik menzile sahip olan otomobil, Yol modunda benzinli motor ve ön aksta bulunan elektrikli motorundan faydalanırken, Yarış modunda bütün motorlar devreye giriyor. Üretilen gücün yere aktarılmasında kısıtlı kaydırmalı diferansiyel de büyük rol oynuyor.

Konsept aracın kabininde ise Peugeot’nun tanıdık i-Cockpit tasarımından faydalanılmış. Kompakt boyutlardaki direksiyona vites, sürüş modları ve sinyaller için tuşlar yerleştirilmiş. Ayarlanabilir head-up diplay ile sade orta konsol da iç mekanın konsept ile gösterilen özellikleri arasında yer alıyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR