YENİ MODELLER › Audi A1 clubsport quattro Concept

Audi A1 clubsport quattro Concept

01 Haziran 2011 / 23:09 Özel olarak geliştirilen bu küçük Audi, 503 beygir gücündeki motoruyla süperspor otomobiller kadar hızlı...

Audi A1 clubsport quattro Concept
Burada gördüğünüz A1, adeta süperspor otomobillere diş biliyor. Her yıl Avusturya’da, Volkswagen, Seat, Skoda ve Audi fanlarını buluşturan Wörthersee etkinliğinin 30'uncu yılı şerefine geliştirilen bu konsept, ultra yüksek bir performans vaat ediyor. 1390 kg ağırlığındaki clubsport quattro’nun kaputunun altında, Audi TT RS ve RS3 Sportback modellerinde kullanılan 2.5 litrelik TFSI motorun farklı bir varyasyonu görev yapıyor. Yeniden yaratılan egzoz sistemi, daha büyük bir intercooler ve daha yüksek turbo basıncıyla 503 beygir güç ve 660 Nm tork üreten A1, bu haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.7 saniyede çıkıyor. 6 ileri manuel şanzımana ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip otomobil, 0’dan 200 km/s hızaysa sadece 10.9 saniyede çıkıyor. Audi A1 clubsport quattro’nun son hızıysa 250 km/s olarak sınırlandırılmış.

Mat beyaz gövde rengine ve CFRP’den imal edilmiş parlak siyah tavana sahip olan bu küçük roket, büyük hava girişli, karbon destekli ön tamponu ve bal peteği motifli radyatör ızgarasıyla son derece agresif görünüyor. İhtiyaç duyulan downfoce etkisi için tasarlanan çift katlı büyük bir spoylere ve arka difüzöre sahip olan otomobil, şişirilen çamurlukları sayesinde standart A1'den 60 mm daha geniş bir gövde yapısı sunuyor. Tribün dizaynlı 19 inç jantlara, karbon fiber destekli seramik fren disklerine ve ayarlanabilir coil-over süspansiyon sistemine sahip olan küçük yarışçının egzoz çıkışıysa tıpkı Audi A4 DTM’de olduğu gibi sol arka tekerleğin önünde konumlandırılmış.

Konseptin iç mekanındaysa, R8 GT’den alınmış CFRP destekli spor koltuklar dikkat çekiyor. Bu koltuklarda 4 noktadan bağlantılı emniyet kemerleri bulunuyor. Arkada koltukları bulunmayan otomobilde kapı tutamaklarının yerine de kırmızı çekeceklere yer verilmiş. Kapı içlerinde ve yeni tasarımlı direksiyonda karbonfibere yer verilen otomobilde ayrıca kokpitin ortasına da turbo basıncı, yağ basıncı ve voltaj göstergeleri yerleştirilmiş.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR