GÜNDEM › Audi trafiği çözecek teknolojisini test etti

Audi trafiği çözecek teknolojisini test etti

18 Ağustos 2014 / 23:07 Audi Congestion Pilot sistemi trafiğin 60 km/s hızın altına düştüğü anlarda aracı sürebiliyor

Audi trafiği çözecek teknolojisini test etti

Audi, ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki bir otoyolda başarıyla test ettiği yeni bir sistem ile sürücüsüz otomobil çalışmalarına bir adım daha yaklaştı. Çok yakında seri üretim Audi’lerde kullanılacak olan Congestion Pilot (trafik sıkışıklığı pilotu) sistemi, trafiğin saatte 60 kilometre veya daha düşük bir hızda ilerlediği anlarda devreye giriyor.

Florida’da sürücüsüz otomobil teknolojisinin test edilmesi için özel olarak inşa edilen Lee Roy Otoyolu’nda, bir A7 Sportback ile test edilen Congestion Pilot Sistemi, mühendislerden tam not aldı. Audi bu testle, sürücüsüz araç teknolojisini halka açık bir otoyolda deneyen ilk marka oldu. Otomobil, üzerindeki 22 sensör ve bir lazer scanner yardımıyla belirlenen rotayı başarıyla tamamladı.

Sistem devreye girdiğinde, sürücüye gerek kalmadan araç hem kendi durumunu hem de diğer araçların durumunu sensörler yardımıyla takip ediyor. Hızlanmayı ve frenlemeyi de kendisi ayarlıyor. Bu süreç boyunca, rotasını da kendisi belirliyor. Trafik sıkışıklığı sona erdiğinde veya otoyolun sonuna gelindiğinde ise kontrol otomatikman yine sürücüye geçiyor. Herhangi bir nedenle sürücü kontrolü ele almadığında ise, araç kendiliğinden duruyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR