YENİ MODELLER › BMW M5

BMW M5

19 Haziran 2011 / 18:32 Yeni BMW M5 son halini aldı. Performanslı sedanın V8 motoru, otoritelerin tahmin ettiği gibi 560 bg güç üretiyor

BMW M5
Yeni BMW M5, selefinden daha güçlü motoru, geliştirilmiş yürüyen aksamı ve sürüş özellikleriyle süpersporlara kök söktürecek gibi görünüyor. 27 yıldır süregelen geleneğin temsilcisi M5 bunun yanısıra daha tutumlu yapısıyla da dikkat çekiyor. Önceki M5'ten %30 daha az yakıt tükettiği belirtilen Bavyeralı'nın motor gücü %10 ve tork değeri de %30 dolaylarında artmış. Otomatik Start-stop özelliğine ve 'Fren Enerjisi Geri Dönüşüm Sistemi'ne sahip olan otomobilin ortalama tüketimi 9.9 lt olarak açıklanıyor.

Standart olarak, 7-ileri, çift kavramalı Drivelogic şanzımanla donatılan yeni M5'in V8 M TwinPower motoru, VALVETRONIC teknolojisi ve TwinScroll çift-turbo ile birlikte 560 bg güç ve 680 Nm tork değerleri sunuyor. “Efficient”,”Sport” ve ”Sport Plus” modlarıyla V8'in karakteristiği değiştirilebiliyor.

0’dan 100 km/s hıza sadece 4.4 saniyede ulaşan M5'in 200 km/s hıza çıkmak için 13 saniyeye ihtiyaç duyduğu açıklanıyor. Elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s son hıza sahip olan yeni M5, “M Sürücü Paketi” alındığı takdirde 305 km/s son hıza ulaşıyor. Yeni M5, iddialı bir sürüş karakterine sahip. DSC (Dynamic Stability Control) ile bağlantılı çalışan çok plakalı limitli diferansiyel, 0 ile 100 oranında kilitlenebilir yapısıyla üst düzey sportif sürüşlere olanak tanırken, farklı ayarlara imkan veren servotronik direksiyon ve elektronik kontrollü dinamik süspansiyon sistemi de M5’in performans odaklı karakterine uyum sağlıyor. Özel M şasiye sahip olan performanslı sedanın iç mekanı ve gövdesi sportif detaylarla süslenirken, direksiyon üzerinde konumlandırılan 2 adet M modu (M1,M2) sayesinde sürücü önceden ayarladığı 2 özel sürüş modundan birini seçebiliyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR