KONSEPT › Bu EVO başka EVO!

Bu EVO başka EVO!

30 Ekim 2017 / 23:49 Mitsubishi, yapay zeka ile desteklediği elektrikli konseptini Tokyo'da sergiledi...

Bu EVO başka EVO!

Mitsubishi'nin yeni konsept otomobili e-EVOLUTION adını taşıyor. Ancak buradaki EVOLUTION kelimesi bugüne kadar marka tarafından kullanılandan çok daha farklı bir evrime işaret ediyor. Mitsubishi Motors’un yakın gelecekte gideceği yönü gözler önüne seren e-EVOLUTION CONCEPT, sürücü ve araç performansını artıran yapay zeka (AI) teknolojisi, üç motorlu 4WD sistemi, çift motorlu aktif yalpalama kontrolü (AYC), yüksek torklu elektrikli motor, adaptif tepki özellikleri ve rehberlik fonksiyonuyla dikkat çekiyor.

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT’te yüksek tork ve yüksek performans sunan elektrikli motorlar kullanılıyor. Üçlü Motor 4WD Sistemi; ön tekerleklere tahrik sağlamak üzere tek bir motordan ve elektronik olarak kontrol edilen tork yönlendirmeli Aktif Yalpalama Kontrolü (AYC) ünitesi üzerinden iki arka motoru eşleştiren yeni Çift Motorlu AYC sisteminden yararlanıyor.

e98790c5241e9db8248753abff133632_0.jpg

Konseptin beynini ise sürücünün yeteneklerini güçlendiren Yapay Zeka (AI) sistemi oluşturuyor. Sensörlör, AI sisteminin gerek yol ve trafik koşullarını, gerekse sürücünün isteklerini anında okumasına imkan veriyor. Sürücünün hareketlerini taşıt performansı ile pürüzsüz şekilde koordine eden sistem, sürücüye her koşulda uyum sağlıyor. Özel bir rehberlik fonksiyonu da, AI sisteminin sürücüye bilgi aktarmasına ve sürüş ustalığını sıkıntı yaşamadan geliştirmesine izin veriyor. Sistem, sürücünün sürüş performansına dair genel bir tablo oluşturduktan sonra, sesli diyalog ve gösterge tablosundaki büyük bir ekran yoluyla tavsiyeler sağlayan bir eğitim programı oluşturuyor. Bu sayede her yetenek düzeyinden sürücüler, kısa süre içinde kendi istedikleri şekilde hareket eden bir araç deneyimleyerek sürüş deneyiminin tadını daha yüksek düzeyde çıkarabiliyorlar.

Yapay Zekalı Kişisel Asistan

Araçta bulunanlar hakkında kapsamlı bilgi toplayan Mitsubishi Motors’un dahili Yapay Zekalı Kişisel Asistanı, sürüşü daha güvenli ve daha az stresli hale getirecek doğru bilgiyi sağlayıp sürücü ile evdeki ailesi arasındaki iletişimi destekleyerek ağa bağlı bir sürücülük deneyimi sunuyor. Yapay Zekalı Kişisel Asistan’ın Dialog Sistemi özelliğinde, yoldaki tüm gürültünün ortasında araçta bulunanların söylediklerini doğru şekilde anlamak ve onlarla kulağa doğal gelen bir dille konuşmak için ses tanıma ve doğal dil işleme de dâhil olmak üzere en son Yapay Zeka teknolojisinden yararlanıyor. Ses izi teknolojisi ve kişi tanıma özelliği, sistemin her bir yolcuyu tanımasına, konuşma ve davranışlarından onlar hakkında bilgi edinmesine, ihtiyaç ve zevklerine en uygun hizmetleri sağlamasına imkan veriyor.

Sistem, sürücünün iklim kontrolü, silecekler, farlar ve daha bir çok fonksiyonu ses ile kontrol etmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda, herhangi bir arızanın meydana gelmesi durumunda arıza uyarısı da dâhil olmak üzere, araç durum bilgisi de sunuyor. Yapay Zekalı Kişisel Asistan’ın ses tanıma özelliği, bulut tabanlı (cloud-based) işlemeyi dahili veya yerel işleme ile bir araya getiren bir hibrit sistemden yararlanıyor. Yerel sistem, herhangi bir ağ bağlantısı bulunmadığı veya ağ performansının kötüleştiği durumlarda bile, ses tanıma özelliğini koruyor. Yapay Zekâlı Kişisel Asistan, ayrıca bağlanabilirliği çeşitli cihaz ve içerikler ile destekliyor. Örneğin, ilerideki trafik koşullarını kontrol etmek veya taşıttakilere içinden geçtikleri doğal manzaranın kuşbakışı bir görüntüsünü sağlamak üzere, bir drone’a da bağlanabiliyor.

ÇOK OKUNANLAR