YENİ MODELLER › Duster tırmanışa geçiyor

Duster tırmanışa geçiyor

27 Mayıs 2011 / 02:47 850 bg gücündeki Dacia Duster 'No Limit', dünyanın en prestijli tırmanma yarışı için hazır

Duster tırmanışa geçiyor
Dacia, 26 Haziran 2011'de Amerika Birleşik Devletleri'de, dünyanın en ünlü, en zorlu ve en tanınmış tırmanma yarışı olan Pikes Peak International Hill Climb’de mücadele etmeye karar verdi. Dacia bu yarışa, Trophée Andros’ta üç kez şampiyon olan Jean-Philippe Dayraut pilotajında, tamamen özel olarak hazırlanan 850 beygir gücündeki prototip Dacia Duster 'No Limit' ile katılacak.

Dacia Duster “No Limit” ekstrem performanslı  sıradışı bir araç. Proje süresince otomobil yarışları konusundaki eşsiz uzmanlığını ortaya koyan ve aynı zamanda bazı parçaları temin eden Renault Sport Technologie’nin desteğiyle Tork Engineering (tasarım, üretim, montaj, geliştirme) ve Sodemo (motor) ekipleri tarafından sipariş üzerine özel olarak hazırlandı. Dacia Duster 'No Limit', yarıştığı 'Unlimited' kategorisinin teknik şartnamesine uygun şekilde tasarlandı: Güç veya silindir hacmi sınırlaması yok, ağırlık serbest, lastikler serbest, aktarma tipi serbest, aerodinamik yapı serbest.

850 beygir gücünde motor
Nissan GT-R’ın NISSAN VR 38 DETT (V6 de 3.8 l) bloğu bazında Sodemo tarafından özel olarak hazırlanan Dacia Duster 'No Limit'in motoru yarışın yapılacağı irtifaya rağmen (start rakımı: 2 860 m, varış rakımı: 4 300 m)  aracın performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla tasarlanmış. Motor, hassas ve hızlı bir vites değişikliğini sağlayarak motorun gücünü en iyi şekilde değerlendirmek üzere özel olarak geliştirilen  6 ileri sekansiyel (tiptronik) Sadev  vites kutusu ile kombine edilmiş.

ÇOK OKUNANLAR