SEKTÖREL › Hidrojen yakıtlı Mirai taksiler Kopenhag yollarında

Hidrojen yakıtlı Mirai taksiler Kopenhag yollarında

12 Aralık 2021 / 13:10 Toyota ve DRIVR işbirliğiyle 100 adet hidrojen yakıtlı Mirai taksi Kopenhag yollarına çıktı

Hidrojen yakıtlı Mirai taksiler Kopenhag yollarında

Toyota ve taksi hizmeti veren DRIVR işbirliğyile Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 100 hidrojenli taksi yollara çıktı. Danimarka hükümeti 2025’ten itibaren hiçbir yeni taksinin CO2 emisyonu salımına sahip olmaması ve 2030’dan itibaren ise tüm taksilerin sıfır emisyonlu olması yönünde bir karar almıştı. Toyota’nın Mirai modeli bu zorunluluğa ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Akıllı telefon uygulaması bazlı taksi hizmeti DRIVR bu işbirliğiyle filosuna 100 adet Mirai daha katarak çevreci ulaşım için önemli bir adım daha atmış oldu. Bilindiği gibi dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili olan Mirai, kullanımı sırasında egzozundan sadece su salımı gerçekleştiriyor.

a8a7c7744c6896aa70e8bd755812e20f_0.jpg

Çevreci ulaşım için her gün özellikle büyük şehirlerde çok fazla kilometre yapan taksiler kilit noktalardan biri olarak gösteriliyor. Sıfır emisyonlu Mirai ise yüksek menziliyle birlikte şehirlerde hidrojen altyapısının oluşmasına katkı sağlıyor.

Toyota, sıfır emisyona giden yolda hidrojen bazlı bir toplum oluşturmak amacıyla hidrojenin kullanım alanlarını ve avantajlarını sergilemeye devam ediyor. Mirai ise sıfır emisyonlu elektrikli mobilite alanında güvenli ve konforlu sürüşünün yanı sıra artırılmış menzili ve kolay dolum imkanıyla da öne çıkıyor. Bu yeni projelerle birlikte, Avrupa’da taşımacılık konusunda hidrojen çözümlerinin artırılması ve dolum istasyonlarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

ÇOK OKUNANLAR