LANSMAN › Honda CR-V Hybrid Türkiye'de...

Honda CR-V Hybrid Türkiye'de...

31 Temmuz 2019 / 01:16 Honda'nın Avrupa’daki ilk hibrit SUV modeli olan CR-V Hybrid Türkiye pazarına sunuldu

Honda CR-V Hybrid Türkiye'de...

kHonda, 2025 yılı ‘Elektrikli Vizyon’ stratejisi çerçevesinde model gamını hızla elektriklendirme sürecine girdi. Yeni Honda CR-V'nin hibrit versiyonu da bu stratejinin bir parçası niteliğinde. CR-V'de dizel motor kullanımını bırakan Honda, üstün yakıt ekonomisi beklentilerine artık hibrit seçenek ile cevap verecek. Ülkemüzde 450 bin TL'lik bir fiyat etiketi taşıyan CR-V Hybrid, rakiplerinden çok daha farklı bir hibrit teknoojisine sahip. Avrupa pazarında ilk kez hibrit motorlu bir SUV modeli satışa sunan Honda, CR-V Hybrid'de i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürücü) teknolojisiine yer vermiş. CR-V Hybrid bu teknolojiyi kullanarak yola çıkan ilk araç oluyor.

2ba8eaeea11eed7844adba4fcf9d64e1_1.jpg

i-MMD teknolojisindeki hibrit sistem, 2.0 litre hacimli i-VTEC benzinli motor ile biri elektrik jeneratörü olmak üzere iki adet elektrik motorunun bir arada kullanılmasını sağlıyor. Verimli yapısıyla dikkat çeken benzinli ünite, iki elektrik motoru ve lityum-iyon bataryadan oluşan sistem 184 bg güç ve 315 Nm tork üretiyor. Geleneksel şanzımana olan ihtiyacı da ortadan kaldıran i-MMD teknolojisinde  sabit oranlı tek dişli ünite ile daha yumuşak bir tork aktarımı sağlanıyor. Honda’nın kullanıma sunmuş olduğu bu çözüm, diğer hibrit araçlarda kullanılan e-CVT şanzımana oranla çok daha yüksek bir verimlilik sunuyor. 

2ba8eaeea11eed7844adba4fcf9d64e1_0.jpg

Honda’ya özgü i-MMD teknolojisi, Elektrikli Sürüş, Hybrid Sürüş ve Benzinli Sürüş olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor. Elektrikli Sürüş Modu’nda lityum-iyon bataryanın sağlamış olduğu enerji elektrik motoruna yönlendiriliyor ve benzinli motor kapalı tutularak elektrik motoruyla tekerlekler harekete geçiriliyor. Hybrid Sürüş Modu’nda benzinli motor jeneratör olarak görev yapan ikinci elektrik motoruna güç veriyor. Jeneratör olarak görev yapan ikinci elektrik motoru diğer elektrik motoru için ilave elektrik enerjisi üretiyor. Benzinli Sürüş Modu’nda ise kilitli bir kavrama benzinli motor ile tekerlekler arasında doğrudan bağ kuruyor. 

2ba8eaeea11eed7844adba4fcf9d64e1_2.jpg

Honda CR-V Hybrid, şehir içi sürüş koşullarında mümkün olan yüksek verimlilik seviyesini sunmak üzere Elektrikli Sürüş Modu ile Hybrid Sürüş Modu arasında geçiş yapıyor. Hibrit sürüşte, akünün jeneratör motoru üzerinden şarj edilebilmesi için benzinli motordan gelen fazla güç yönlendirilebiliyor. Benzinli Sürüş Modu ise otoyol gibi daha yüksek hızlardaki sürüşler için yüksek verimlilik sağlıyor. 

2ba8eaeea11eed7844adba4fcf9d64e1_3.jpg

Ortalama hızlarda sürüşün yarısından fazlasını Elektrikli Sürüş Modu’nda gerçekleştiren CR-V Hybrid'in yüksek hızlarda ise sürüşün üçte birini Elektrikli Sürüş Modu’nda tamamladığı açıklanıyor. i-MMD teknolojisinin işletim sistemi, sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek olmaksızın sürüş koşullarına bağlı olarak sürüş verimliliğini mümkün olan en üst seviyeye çıkartmak üzere sürüş modları arasında ne zaman geçiş yapması gerektiğine karar veriyor. NEDC normına göre ortalama yakıt tüketimi 5.5 lt/100 km olarak verilen, şehir içindeyse 5.1 lt/100 km'lik tüketim değerine imza attığı açıklanan CR-V Hybrid'in 0-100 km/s hızlanma süresi ise 9.2 saniye.

Honda’nın CR-V Hybrid projesindeki mühendisler, özellikle araç durduğunda devreye giren start/stop özelliği de dahil olmak üzere güç sistemleri arasındaki geçiş sürecinin sürücü ve beraberindeki yolcular tarafından fark edilmemesi için çalışmalar yapmış. Bu çalışmalar sonucunda Honda CR-V Hybrid’in güç yönetimleri son derece sessiz ve sarsıntısız bir şekilde devreye girip çıkabiliyor. Tork üretiminin sürekli ve mümkün olduğunca homojen bir şekilde aktarılması sayesinde hangi güç kaynağının kullanımda olduğu, hangi güç kaynağının devreden çıkıp diğerinin devreye girdiği anlaşılmıyor. Bu da otomobilin konfor seviyesini daha da yukarılara taşıyor. 

2ba8eaeea11eed7844adba4fcf9d64e1_4.jpg

Honda, CR-V Hybrid’de özgün bir ‘Dijital Gösterge Ekranı’ da sunuyor. Bu ekran o anki sürüş modunu gösterirken aynı zamanda sürücünün aracı harekete geçirme noktasında hangi güç kaynağının nasıl davrandığını anlamasını da sağlıyor. Sistem lityum-iyon bataryanın şarj durumunu ve grafikler halinde sistemin enerji tüketimini de gösteriyor. 

ÇOK OKUNANLAR