YENİ MODELLER › Honda CR-Z Mugen Concept

Honda CR-Z Mugen Concept

21 Haziran 2011 / 01:09 Honda'nın hibrid teknolojili çevreci coupe'si CR-Z, Mugen dokunuşlarıyla 200 bg'lik bir performans otomobiline dönüşmüş

Honda CR-Z Mugen Concept
Honda'nın hibrid coupe'si CR-Z'in sırtında ağır bir yük var. Çünkü bu otomobil, markanın doksanlı yıllardaki ikonik modeli CRX'in modern hali olarak gösteriliyor, ama aslında ondan hem performans hem de gücün elde ediliş şekli açısından çok farklı. Düşük tüketime odaklanan CR-Z daha mütevazi bir performansa sahip.

İşte bu noktada Honda'nın imdadına Mugen yetişiyor. Honda'nın resmi modifikasyon firması Mugen, standart haliyle 124 bg güç üreten CR-Z'i 200 bg güç ve 215 Nm tork verileri sunan bir performans otomobiline dönüştürüyor. Gücünü elektrik motoruyla kombine edilen 1.5 litrelik i-VTEC motordan alan CR-Z'in, Mugen dokunuşlarının ardından Honda Civic Type-R benzeri bir performans sunduğu ve 0-100 km/s hızlanma verisinin 6.6 saniyeye düştüğü açıklanıyor. Bu rakamın, gerektiğinde ekonomik de olabilen bir otomobile ait olmasıysa CR-Z Mugen'i daha özel kılıyor.

Mugen, CR-Z'in sadece performansını değil, görüntüsünü, sesini, yol tutuş karakterini ve aerodinamik özelliklerini de baştan aşağıya değiştirmiş. Standart modelden 50 kg daha hafif olan CR-Z Mugen, aerodinamik bir bodykit'e, iri bir spoylere, karbonfiber motor kaputuna ve 17 inçlik hafif yapılı Mugen GP jantlara sahip. Spor egzoz kiti, ayarlanabilir amortisörler, hafif Recaro koltuklar ve ön konsola monte dairesel göstergeler de araçtaki diğer önemli değişiklikler arasında yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR