YENİ MODELLER › Hyundai i40 Sedan

Hyundai i40 Sedan

14 Mayıs 2011 / 22:36 Bir süre önce station wagon gövde tipi tanıtılan Hyundai İ40’ın sedan versiyonu da gün ışığına çıktı

Hyundai i40 Sedan
Hyundai’nin yeni tasarım diliyle şekillendirilmiş D segmenti otomobili i40 Sedan Barcelona Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Markanın “New Thinking, New Possibilities” yaklaşımıyla yollara çıkan ilk modeli konumundaki i40, Avrupa pazarını hedef alan bir model olarak Almanya'nın Rüsselsheim kentindeki Hyundai Avrupa Ar-Ge merkezinde geliştirildi. 2011’in dördüncü çeyreğinde satışa sunulması planlanan i40, ücretsiz yol yardımı, ücretsiz Check-up ve garanti ayrıcalığı sunan “5 Yıl, Üçlü Bakım Paketi” ile müşterilerle buluşacak.

Hyundai i40, i serisi kardeşlerine benzer bir tasarım diliyle şekillendirilmiş. Otomobil, markanın ix35, ix20, Veloster ve Accent Blue modellerinde gördüğümüz tasarım detaylarına sahip. 4.74 metrelik uzunluğuyla D segmenti sınırları içerisinde kalan i40, basık tavan yapısı ve yüksek omuz çizgisiyle de coupe  benzeri bir görünüme sahip. dingil mesafesi 2.77 metre olan otomobilin, iç mekanda sınıfının en iyi baş, omuz ve diz mesafesini sunduğu açıklanıyor.

Dört farklı motor seçeneği
Hyundai i40, tümü Euro 5 normlarını karşılayan dört farklı motor seçeneğine sahip. İki benzinli ve iki de turbodizel üniteden oluşan motor gamı 115 ile 177 bg arasında güç üretiyor.  Otomobilin 177 bg gücündeki 2.0 litrelik benzinli versiyonunun, 6 ileri manuel şanzımanla birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 saniyede tamamladığı ve 6.8/100 km'lik ortalama yakıt tüketimine imza attığı açıklanıyor.

Hyundai i40'ın diğer motor seçenekleri arasındaysa; 135 bg gücündeki 1.6 benzinli ve 136 bg gücünde 1.7 turbodizel üniteler yer alıyor. Bunların yanısıra 1.7 litrelik dizel motorun bir de 115 bg'lik versiyonu bulunuyor. Hyundai'nin 'Blue Drive' programıyla şekillendirilen ve stop&go teknolojisi, düşük dirençli lastikler ve
alternatör yönetim sistemiyle donatılan bu motor, 113 g/km emisyon ve ortalama 4.3 lt/100 km'lik yakıt tüketim değerleriyle dikkat çekiyor. Ancak 1.7 litrelik motor seçeneğinin ülkemize ithal edilmesi halinde, vergi sistemimiz nedeniyle fiyatının yükselmesi kaçınılmaz görünüyor.

Akustik paketi ile sessiz bir sürüş
Dizel motorlu i40 modelleri için geliştirilen yeni akustik paketi ile Hyundai daha sessiz bir sürüş vaat ediyor.  Bu akustik paketle dizel motorlarda dış ve iç mekanda motor gürültüsünde iyileştirilme kaydedilmiş. Hyundai i40, park asistanı, şerit takip sistemi, Bluetooth’lu navigasyon sistemi, elektrikli park freni, ısıtmalı-soğutmalı koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi gibi birçok teknolojik ekipmanı bünyesinde barındıyor. Bunun yanında aracın, ESP, ABS, yokuş kalkış desteği, VSM gibi güvenlik ekipmanları ve 9 havayastığıyla güvenliğe de önem verdiği açıklanıyor.

Hyundai Motor Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı Allan Rushforth, Hyundai i40’ın dünya prömiyeri ile ilgili yaptığı konuşmada, i40’ın Station Modeli’nden sonra Sedan’ı ile de aynı ilgiyi kazanacağından emin olduğunu söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Sedan modelimiz de Station modelimiz gibi üstün işçilik kalitesi, konfor ile düşük tüketim oranları ve etkileyici tasarıma sahip. D Segmenti müşterilerinin beklentilerinin karşılığını en iyi şekilde verecek i40’ın segmentinde rekabetin sınırlarını yeniden belirleyeceğini hepimiz görüyoruz. i40 için yüksek ancak ulaşılabilmesi mümkün hedeflerimiz var. Sedan ve Station olarak toplamda yıllık 60 bin adetlik satış hedeflediğimiz i40, sadece 2011 yılı sonuna kadar bize Avrupa Pazarı’ndaki payımızda yüzde 3’lük artış sağlayacak”

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR