YENİ MODELLER › Koenigsegg Agera R

Koenigsegg Agera R

06 Nisan 2011 / 00:59 Agera R, 5 litrelik motoru bioyakıt ile çalışabilen ve 1100 bg güç üreten egzotik bir süperspor

Koenigsegg Agera R
İsveçli üretici Koenigsegg, Cenevre fuarında sergilediği en yeni performans makinesi Agera R ile süperspor tutkunlarının aklını başından aldı. Agera'nın geliştirilmiş bir versiyonu olan bu otomobil, beyaz gövde rengi, 90 derece açıyla yukarı doğru açılan kapıları, devasa spoyleri, sökülebilen tavanı, 17 bin Sterlin değerindeki kayak kutus opsiyonu ve karbonfiber karoser parçalarıyla gerçek bir şovmen.

5.0 litre hacminde 32 supaplı çift turbolu V8 nmotorla donatılan Agera R, 940 bg ve 1100 Nm gibi korkutucu değerler ortaya koyuyor. Bunun yanında E85 bioyakıtıyla güç 1115 bg, tork ise 1200 Nm seviyelerine kadar çıkıyor. Bu rakamlar onu en iddialı süperspor otomobillerden biri yapmaya yeter. Bugatti Veyron'dan 600 kg daha hafif (kuru ağırlığı sadece 1330 kg) olan Agera R'ın nasıl bir performansa sahip olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Sadece 81 kg ağırlığındaki çift kavramalı 7 ileri şanzımanla donatılan Agera R’ın 0'dan 100 km/s hıza 3 saniyenin altında bir sürede çıkabileceği ve maksimum hızdaysa 400 km/s sınırını aşabileceği iddia ediliyor. Bunun yanında otomobilin tüketim rakamları da en az performansı kadar iddialı görünüyor. Yakıt tüketiminin 100 km’de 14.7 litre ve C02 salımının 310 g/km olduğu söyleniyor ki, bu rakamlar bir süperspor için kesinlikle düşük sayılır.

Agera R'ın yürüyen aksamında da önemli bir yenilik bulunuyor. RTD (Rear Triplex Damper) adı verilen ve tamamen Koenigsegg'in icadı olan bu yenilik, 3 amortisörlü bir arka aks yapısı sunuyor. Buradaki üçüncü amortisör arka akstaki iki üst salıncağı birbirine bağlıyor. Bu yenilikçi uygulamanın Agera R'a üstün bir yol tutuş karakteri kazandırdığı söyleniyor.

Haber : Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR