SEKTÖREL › Michelin'den sevindirici sonuçlar...

Michelin'den sevindirici sonuçlar...

05 Haziran 2011 / 19:08 Tehlikeli seviyede düşük hava basınçlı lastiğe sahip araç sayısı geçtiğimiz yıllara göre ciddi oranda azaldı

Michelin'den sevindirici sonuçlar...
Michelin’in karayollarında can güvenliğini artırmak ve araçların yakıt tüketimini azaltarak çevreyi korumak amacıyla Türkiye'de 2004 yılından beri uyguladığı “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri sona erdi. Elde edilen sonuçlar, araç kullanıcılarının her geçen yıl doğru hava basıncı konusunda biraz daha bilinçlendiğini ve Michelin’in çalışmalarının başarıya ulaştığını gösteriyor.    

Michelin tarafından 15 Nisan-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktivitesi; İstanbul Anadolu ve Avrupa yakalarının yanı sıra Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Denizli’de düzenlendi. Altı il ve dokuz noktada gerçekleştirilen aktiviteler boyunca alışveriş merkezleri gibi araç trafiğinin yoğun olduğu yerlere kurulan servis alanlarında araçların lastik basınçları Michelin ekipleri tarafından kontrol edildi; hatalı basınçlar düzeltildi; sürücülere araçlarının lastiklerinde olması gereken hava basıncının bilgisi verilip, doğru hava basıncının önemi anlatıldı.

Aktiviteler kapsamında toplam 4556 aracın (binek, 4x4 ve hafif ticari) lastikleri incelendi. Araçların % 58’inin yanlış (% 30 düşük, % 28 yüksek) hava basınçlı lastiklerle kullanıldığı ve bu araçların % 16’sının da tehlikeli sonuçlara yol açabilecek kadar düşük lastik hava basıncına sahip olduğu saptandı. Geçtiğimiz yıl yapılan ölçümlerde aynı oran % 24 olarak çıkmıştı.

Lastiklerde doğru hava basıncı neden önemli?
Lastikler, taşıt ile yol arasındaki tek temas noktasını oluşturdukları için, yol güvenliği için ve yakıt ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Eksik hava basıncında kullanılan lastikler:  

1. Yol tutuş kabiliyetini azaltır
2. Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur
3. Islak zeminde fren mesafesini uzatır ve yüksek patlama riski taşır
4. Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır

Lastik ömrünü % 30’a kadar azaltıyor
Lastik hava basıncı, karayolu güvenliği kadar ekonomik araç kullanımını da doğrudan etkiliyor. Lastik hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artar. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelemesi daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Eksik hava basıncı ayrıca lastik omuzlarında fazla basınca ve bunun sonucunda yıpranmaya yol açarak, lastik ömrünü % 30’a kadar azaltır

Lastiklere en az ayda bir kez hava basılmalı
Michelin, sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol etmeleri konusunda uyarıyor. Lastiklere, en az ayda bir kez olmak üzere ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticisi tavsiyesine uygun olarak hava basılması tavsiye ediliyor. Bunun için lastiklerin soğuk olması, yani düşük hızda en fazla 2-3 km boyunca kullanılmış ya da 2 saat içinde kullanılmamış olması gerekiyor.

ÇOK OKUNANLAR