MOTORSPORLARI › Opel e-Rally Cup'ın yarış takvimi belli oldu

Opel e-Rally Cup'ın yarış takvimi belli oldu

17 Ocak 2021 / 21:54 Dünyanın ilk elektrikli tek marka ralli kupası Mayıs ayında başlıyor

Opel e-Rally Cup'ın yarış takvimi belli oldu

Dünyanın ilk elektrikli tek marka ralli kupası başlıyor. Sekiz ayak olarak koşulacak yarışın kayıtları Ocak ayında, araç teslimatları ise Mart ayında başlayacak. ADAC Opel e-Rally Cup, Mayıs 2021'de ilk sezonu ile start alacak. Sezon hazırlığı kapsamında Aralık ayında ralli simülasyonları yapıldı. 

ADAC Opel e-Rally Cup’ın ilk sezonununda sekiz yarış planlanıyor. Bunların yarısı Alman Ralli Şampiyonası'na (DRM) dahil olarak koşulacak. Buna ek olarak, 70 kilometrelik özel etaplardan oluşan tek günlük ulusal yarış etkinliği, Rally-e 70 kapsamında da üç yarış koşulacak. Ekipler ayrıca Ağustos ayının son haftasında çok özel bir yarışa dahil olacaklar. Yarışçılar, Zlín çevresinde koşulan ve Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Çek Cumhuriyeti ayağı olan Barum Rallisi'nde uluslararası seyirci önünde parkura çıkacak.

4260faee785002b9739f5f197f291030_0.jpg

Daha önceki ADAC Opel Rally Cup etkinliklerinde olduğu gibi yarışçıları toplam 100.000 Euro’luk para ödülü bekliyor. En hızlı genç yetenekler ADAC Opel Rally Junior Team 2022 kapsamında yeni Opel Corsa Rally4 ile uluslararası parkurlara çıkma fırsatı kazanacak.

Dünyanın ilk elektrikli tek marka ralli kupasının başlangıcını dört gözle beklediklerini ifade eden Opel Motorsporları Direktörü Jörg Schrott; “Son aylarda yaşanan zorlu koşullara rağmen Opel Corsa-e Rally'nin geliştirilmesi ve ADAC Opel e-Rally Cup’ın ilk sezonunun tasarımı tamamlandı. Baharda yapılacak ilk start için dört gözle bekliyoruz. Elektrikli rallinin yalnızca sürdürülebilir değil, aynı zamanda kesinlikle heyecan verici olduğunu göstermek için yarışçılar ve izleyenler için çekici bir paket oluşturduğumuza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

ADAC Motorsporları Başkanı Thomas Voss ise şunları söyledi: “Genç yetenekleri, Alman Ralli Şampiyonası ve ulusal R70 yarışları olmak üzere keyifli bir sezon bekliyor. Çek Cumhuriyeti'ndeki Avrupa Ralli Şampiyonası’nın bir ayağına dahil olmak ADAC Almanya Rallisinin eksikliğini telafi ediyor. Geçtiğimiz aylar yoğun ve zorlu geçti. İlkbaharda her şeyin yolunda gitmesini bekliyoruz.” dedi.

ADAC Opel e-Rally Cup 2021
7-8 Mayıs..........ADAC Rallisi “Rund um die Sulinger Bärenklaue“ (DRM)
28-29 Mayıs.......AvD Sachsen Rallisi, Zwickau (DRM)
11-12 Haziran....ADAC Rallisi Stemwede (DRM)
14 Ağustos........Oberehe Rallisi, Hillesheim (R70)
27-29 Ağustos...Barum Czech Rallisi, Zlín (ERC)
18 Eylül............ADAC Hinterland Rallisi, Dautphetal (R70)
2 Ekim..............ADAC Wartburg Rallisi, Eisenach (R70)
15-16 Ekim.......ADAC 3-Städte Rallisi, Freyung (DRM)

ÇOK OKUNANLAR