YENİ MODELLER › Plug-in hibrit 4x4, Mitsubishi Outlander PHEV tanıtıldı

Plug-in hibrit 4x4, Mitsubishi Outlander PHEV tanıtıldı

11 Şubat 2014 / 14:22 Dünyanın ilk plug-in hibrit 4x4 aracı Mitsubishi Outlander PHEV’nin Avrupa tanıtımı Barselona’da yapıldı

Plug-in hibrit 4x4, Mitsubishi Outlander PHEV tanıtıldı

İlk kez 2012 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda gözler önüne çıkan ve ilk plug-in hibrit 4x4 araç olarak dikkat çeken Mitsubishi Outlander PHEV’nin Avrupa lansmanı Barselona’da gerçekleşti. Avrupa’da (Hollanda ve Kuzey Avrupa ülkelerinde) şu ana kadar 8.197 adetlik satışı yakalayan otomobil, Mitsubishi Motors’un elektrikli (i-MiEV), 4x4 (Lancer Evolution) ve SUV (Pajero) araçlar hakkındaki bilgi birikimi kullanılarak geliştirildi.

Hem elektrikli hem de benzinli motor ile donatılan Outlander PHEV’de 2.0 litrelik benzinli motor, 12 kWh lityum-iyon pil, 70 kW’lık jeneratör ve ön ve arka tarafında 60 kW’lık iki elektrik motoru bulunuyor. PHEV çalışma sistemi, Outlander PHEV’nin “Saf EV modu, Seri Hibrit Modu ve Paralel Hibrit Modu” olarak adlandırılan üç sürüş modu arasındaki seçimi de otomatik olarak gerçekleştirerek sürüş performansını ve yakıt ekonomisini sürücü müdahalesine gerek olmaksızın arttırıyor. Sistem, ayrıca pil seviyesine ve sürüş koşullarına bağlı olarak mod geçişlerini kendisi gerçekleştiriyor ve en kısa zamanda EV moduna dönüyor. Bu sistem ile yeni plug-in hibrit Outlander PHEV’nin 44 g/km karbon salımı gerçekleştirmesi ve 800 km’den fazla menzil sunması hedefleniyor. Ayrıca otomobilin 1.9 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketim verisi oldukça iddialı.

Mitsubishi Outlander PHEV, i-MiEV’de olduğu gibi herhangi bir prize takılarak şarj edilebiliyor. Araç seyir halindeyken (Seri hibrit ve Paralel hibrit modlarında) otomatik olarak kendisini şarj etmesi ise dikkat çekiyor. Harici güç kaynağı bulunmadığı durumlarda “Batarya Şarj Modu” seçilerek kendisini şarj eden Outlander PHEV, Fren Geri Dönüşüm Sistemi sayesinde frenleme yaparken pillerini şarj edebiliyor.

ÇOK OKUNANLAR